Fotowoltaika bez podłączenia do sieci. Instalacja off-grid

Prosumenci muszą stawić czoła podwyżkom cen prądu i kwietniowej zmianie systemu rozliczeń nowych mikroinstalacji na net-billing. W tej sytuacji zwiększenie poziomu autokonsumpcji wytworzonej przez siebie energii jest korzystne. Jednak, aby to osiągnąć, muszą zapewnić wystarczającą moc, aby pokryć pełne zapotrzebowanie na prąd przez cały rok. Fotowoltaika bez podłączenia do sieci może, ale nie musi być lepsza od instalacji on-grid, w zależności od okolicznej infrastruktury i preferencji wytwórcy energii ze słońca. Elektrownia hybrydowa może stanowić atrakcyjną alternatywę, umożliwiając pracę w obu trybach. Zapraszamy do dalszego zgłębiania tematu.

Czy fotowoltaika bez podłączenia do sieci jest w stanie zapewnić energię w nocy lub podczas pochmurnego dnia?

Tam, gdzie brak możliwości przyłączenia do publicznej sieci, jedyną opcją jest instalacja off-grid. To wyzwanie często spotykane przez mieszkańców małych i trudno dostępnych miejscowości. Rozwiązanie to często wykorzystywane jest w domkach letniskowych, altanach na działkach i ogródkach. Można je zamontować do zasilania sygnalizacji świetlnej czy fotoradarów na drogach. Gdy fotowoltaika niepodłączona do sieci nie jest w stanie wyprodukować wystarczającej ilości energii, korzysta się z baterii i akumulatorów do magazynowania prądu na zapas.

Panele fotowoltaiczne są najbardziej efektywne w południe, kiedy zapotrzebowanie na energię w gospodarstwie domowym jest mniejsze niż po zachodzie słońca. Jednak w przypadku niektórych firm, np. biur otwartych od rana do popołudnia, sytuacja może wyglądać inaczej. Instalacje off-grid przez wiele lat bardziej opłacały się przedsiębiorstwom, zwłaszcza tym, których elektrownie słoneczne przekroczyły próg 50 kW mocy i nie obowiązywał ich system opustów. Obecnie, dzięki nowym przepisom, coraz więcej indywidualnych wytwórców energii decyduje się na takie rozwiązanie. Pozwala ono na większą niezależność od zewnętrznych dostawców prądu. Przekonaj się, jakie korzyści daje fotowoltaika bez podłączenia do sieci!

Budowa instalacji off-grid staje się coraz kosztowniejsza w związku z rosnącymi cenami magazynów energii.

Wybór odpowiedniego magazynu energii i inwertera to klucz do zapewnienia ciągłego zasilania poprzez fotowoltaikę bez podłączenia do sieci. Jednakże, taki wybór wymaga od konsumenta wydatków, które mogą wynieść nawet 20-25% całkowitych kosztów inwestycyjnych w OZE. Chociaż istnieją programy dofinansowań, to i tak konieczne jest przygotowanie na większe koszty własne.

Ponadto, by zapewnić nieprzerwane zasilanie, konieczne może okazać się przewymiarowanie całej instalacji, co oznacza instalację dodatkowych baterii i zapłacenie więcej za panele fotowoltaiczne, pozostałe elementy oraz ich montaż. Aby zapewnić właściwe działanie instalacji, należy również odpowiednio dobrać i zamontować falownik wyspowy, czyli inwerter autonomiczny, który przekształca prąd stały z ogniw PV w prąd zmienny. Ten rodzaj falownika wymaga dostosowania parametrów do zapotrzebowania na prąd oraz magazynów energii.

Zalety fotowoltaiki bez podłączania do sieci energetycznej

Stworzenie niezależnego systemu energetycznego pozwala na oszczędności związane z opłatami za prąd. Choć trzeba ponieść koszty związane z instalacją, w dłuższej perspektywie system ten przynosi wymierne korzyści. Szczególnie w kontekście rosnących rachunków i faktur. Wykorzystanie fotowoltaiki off-grid przyczynia się również do zmniejszenia obciążenia sieci energetycznej, co jest korzystne dla operatorów odpowiedzialnych za infrastrukturę. Dlatego coraz częściej oferowane są programy dofinansowania dla magazynów energii, co dodatkowo zachęca do korzystania z takich rozwiązań.

Ewentualne problemy z siecią energetyczną, takie jak nagłe skoki napięcia, nie wpłyną na sprawność działania instalacji fotowoltaicznej. Jest ona niezależna od sieci. Pozostałe korzyści związane z wykorzystaniem fotowoltaiki off-grid to:

  • możliwość samodzielnego wykorzystania nadwyżek energii, stabilność kosztów, co ułatwia planowanie budżetu domowego lub firmowego
  • możliwość korzystania z prądu stałego, pod warunkiem uwzględnienia takiej potrzeby w projekcie instalacji PV

Fotowoltaika bez podłączenia do sieci – czy ma wady?

Wyższe koszty nie powinny stanowić przeszkody, ponieważ istnieją dostępne programy wsparcia finansowego oraz specjalne kredyty. Jednak fotowoltaika off-grid wiąże się z szeregiem wyzwań praktycznych, takich jak niemożliwość wytworzenia wystarczającej ilości energii podczas niekorzystnych warunków pogodowych. Warto jednak zaznaczyć, że takie sytuacje mogą również wystąpić w przypadku instalacji on-grid, co oznacza całkowity brak zasilania podczas przerw w dostawie prądu. Wykorzystanie fotowoltaiki off-grid wymaga eksploatacji magazynów energii, które wymagają wymiany co kilka lat, a także ciągłego monitorowania stanu automatyki odpowiedzialnej za włączanie i wyłączenie instalacji, aby uniknąć marnotrawienia energii i zużywania ogniw. Jeśli zastanawiasz się, czy fotowoltaika bez podłączenia do sieci jest odpowiednia dla Twoich potrzeb, skontaktuj się z Solar STAG i wykonaj audyt energetyczny u naszych specjalistów!

Twoje dane będziemy przetwarzać zgodnie z naszą Polityką prywatności

 

Solar STAG — fotowoltaika

Solar STAG to marka w portfolio spółki AC S.A. Pod tą marką od listopada 2020 roku firma oferuje klientom indywidualnymrolnikom oraz klientom biznesowym kompletne instalacje fotowoltaiczne.

Klienci Solar STAG mogą liczyć na wsparcie nie tylko od projektu do montażu i uruchomienia instalacji fotowoltaicznej. Specjaliści i serwisanci Solar STAG pozostaną do dyspozycji klientów przez cały okres użytkowania paneli. Co ważne, nasi doradcy pomogą także w załatwieniu niezbędnych formalności, także tych dotyczących pozyskania dotacji ze środków publicznych.

Dzięki silnej pozycji rynkowej spółka może zaproponować korzystne formy finansowania inwestycji, we współpracy z uznanymi instytucjami finansowymi.