Panele fotowoltaiczne — jakie wybrać.

Panele fotowoltaiczne — na polskim rynku mamy wielu producentów paneli fotowoltaicznych. Wybór nie jest łatwy, ponieważ produkty różnią się parametrami, materiałem, sposobem wykonania, wielkością, wyglądem i przede wszystkim ceną. Niektóre parametry paneli PV wpływają na ich wydajność. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, na co zwrócić uwagę podczas wyboru modułów fotowoltaicznych dla swojej mikroinstalacji.

Najważniejsze w instalacji fotowoltaicznej — dobry instalator

Czy wiesz, że wadliwa instalacja jest największym problemem z jakim spotykają się użytkownicy paneli fotowoltaicznych? Dlatego eksperci z branży są zgodni – wybór sprawdzonego instalatora jest kluczowy dla efektywnego wykorzystania energii słonecznej.

Doświadczona firma fotowoltaiczna nie tylko prawidłowo zamontuje panele PV, inwerter, licznik dwukierunkowy i magazyn energii, ale również doradzi, jakie urządzenia wybrać, aby czerpać maksymalne zyski z produkcji własnego prądu. Wybierając rzetelnego instalatora fotowoltaiki, zyskujemy gwarancję szybkiej i profesjonalnej pomocy w razie problemów z instalacją PV.

Cena paneli fotowoltaicznych a ich jakość — co warto wiedzieć przed zakupem

Cena paneli fotowoltaicznych to jeden z ważniejszych czynników, które należy wziąć pod uwagę przed zakupem. Im droższy panel, tym większa gwarancja, że będzie działał bezawaryjnie przez wiele lat. Jednak, aby uniknąć kosztownych problemów z działaniem i bezpieczeństwem, nie powinniśmy kupować najtańszych produktów nieznanych marek. Ich jakość jest zwykle niska, a panele często psują się natychmiast po upływie krótkiego okresu gwarancji.

Dlatego też, decydując się na panele fotowoltaiczne, warto postawić na znane marki i produkty ze średniej półki cenowej. Chociaż nie są one tak zaawansowane technologicznie jak panele premium, powinny pracować bezawaryjnie przez co najmniej 10 lat. Należy jednak zwrócić uwagę na okres gwarancji, jaki daje producent — im dłuższy, tym lepiej dla nas.

Nie należy jednak oszczędzać na panelach fotowoltaicznych. Drogie panele gwarantują najwyższe parametry elektryczne i bezawaryjne, wydajne działanie przez co najmniej 25 lat. Warto więc inwestować w takie produkty, aby mieć pewność, że nasza inwestycja jest bezpieczna, a zyski z produkcji własnego prądu będą maksymalnie wysokie.

Przy wyborze paneli fotowoltaicznych nie należy również zapominać o kosztach montażu. W niektórych przypadkach niższy koszt montażu może zrekompensować wyższe koszty zakupu paneli fotowoltaicznych. Warto więc dokładnie przemyśleć każdy aspekt przed zakupem i postawić na sprawdzone rozwiązania.

Jakie panele fotowoltaiczne wybrać?

Decydując się na instalację paneli fotowoltaicznych, musimy wybrać odpowiedni rodzaj technologii wykonania modułów PV. Na rynku dostępne są trzy rodzaje paneli: amorficzne, polikrystaliczne i monokrystaliczne.

Ogniwa amorficzne są tanie w produkcji, ale charakteryzują się niską sprawnością, dlatego rzadko są stosowane w instalacjach fotowoltaicznych. Z kolei panele polikrystaliczne są nadal popularne i oferowane przez wielu producentów. Wykonane są ze sprasowanego bloku krzemu i mają budowę krystaliczną, co skutkuje sprawnością rzędu 16%.

Najbardziej zaawansowane technologicznie są panele monokrystaliczne. Wykonane są z pojedynczego bloku krzemu, co zapewnia wysoką sprawność (17-18%) oraz trwałość (odporność na mikropęknięcia). Mimo wyższej ceny niż panele polikrystaliczne, monokrystaliczne panele są rekomendowane przez większość profesjonalnych instalatorów ze względu na ich wysokie parametry i rozsądną cenę.

Jeśli zależy nam na estetyce instalacji, to panele monokrystaliczne są najładniejsze. Mają gładką, czarną powierzchnię z białymi kropkami, a w wersji full-black są idealnie czarne, bez widocznych kropek i linii łączących.

Podsumowując, wybór odpowiedniego rodzaju paneli fotowoltaicznych jest kluczowy dla osiągnięcia maksymalnej wydajności instalacji. Panele monokrystaliczne są najlepszym wyborem ze względu na wysoką sprawność, trwałość i rozsądną cenę.

Gwarancja na panele fotowoltaiczne

Sprawdzając panele fotowoltaiczne przed zakupem, warto zwrócić uwagę na długość i zakres gwarancji producenta. Najlepsze panele PV oferują minimum 10-letnią gwarancję na wady fabryczne oraz gwarancję na długoterminową sprawność modułów. Znane marki oferują także gwarancję na liniowy roczny spadek sprawności panelu fotowoltaicznego. Długie okresy gwarancji zapewnią, że instalacja fotowoltaiczna będzie działała przez co najmniej 25 lat, a każdy moduł zachowa swoją sprawność na poziomie co najmniej 80%. Nie zapominajmy o tym, aby zwrócić uwagę na gwarancję przed zakupem, ponieważ może to mieć decydujące znaczenie dla jakości i trwałości naszej inwestycji.

Pomoc przy wyborze paneli fotowoltaicznych

Wybór odpowiednich paneli fotowoltaicznych jest kluczowy dla uzyskania jak najwyższej efektywności instalacji fotowoltaicznej. Dlatego warto skorzystać z pomocy profesjonalnego instalatora oraz wiarygodnych rankingów paneli PV, aby dokonać właściwego wyboru.

Jednym z polecanych rankingów paneli fotowoltaicznych jest ranking modułów Bloomberg Tier-1. W kwartalnych raportach tej listy, inwestorzy i banki znajdują informacje, którym producentom modułów PV warto zaufać. Tier-1 wyróżnia producentów modułów fotowoltaicznych, którzy są wiarygodni finansowo oraz oferują panele PV o wysokiej jakości. Przy wyborze paneli fotowoltaicznych, warto zwrócić uwagę na wyniki tego rankingu.

Oprócz rankingów paneli fotowoltaicznych, warto skorzystać z pomocy doświadczonej firmy fotowoltaicznej. Fachowiec doradzi, jakie panele PV najlepiej sprawdzą się na naszym dachu lub gruncie, biorąc pod uwagę specyfikę podłoża, na którym będą ułożone. Dzięki temu dobierzemy najlepsze panele PV dla naszych potrzeb.

W Polsce bardzo popularne są panele fotowoltaiczne marek Trina Solar, QCells oraz Exiom. Te marki oferują wysokiej jakości panele PV, które zapewnią wysoką efektywność naszej instalacji. Solsr STAG to firma, która oferuje panele PV tych producentów oraz fachowy dobór i montaż paneli fotowoltaicznych.

Podsumowując, wybór paneli fotowoltaicznych powinien być poprzedzony skorzystaniem z porad profesjonalisty oraz rankingów paneli PV. Dzięki temu dobierzemy panele PV o wysokiej jakości oraz maksymalnej efektywności.

Solar STAG — fotowoltaika

Solar STAG to marka w portfolio spółki AC S.A. Pod tą marką od listopada 2020 roku firma oferuje klientom indywidualnymrolnikom oraz klientom biznesowym kompletne instalacje fotowoltaiczne.

Klienci Solar STAG mogą liczyć na wsparcie nie tylko od projektu do montażu i uruchomienia instalacji fotowoltaicznej. Specjaliści i serwisanci Solar STAG pozostaną do dyspozycji klientów przez cały okres użytkowania paneli. Co ważne, nasi doradcy pomogą także w załatwieniu niezbędnych formalności, także tych dotyczących pozyskania dotacji ze środków publicznych.

Dzięki silnej pozycji rynkowej spółka może zaproponować korzystne formy finansowania inwestycji, we współpracy z uznanymi instytucjami finansowymi.

Twoje dane będziemy przetwarzać zgodnie z naszą Polityką prywatności