Opłacalność fotowoltaiki w 2023

Fotowoltaika i jej opłacalność w 2023. Czy fotowoltaika z systemem net-billingu jest wciąż opłacalna? Odpowiedź brzmi — tak! Chociaż czas zwrotu wydłużył się, to warto pamiętać, że instalacja będzie działać przez 25-30 lat. Nawet w najgorszym przypadku zwrócimy koszty po 10 latach. Sprawdź, jak obliczyć okres zwrotu dla swojej instalacji PV.

Fotowoltaika w 2023 — czy nadal jest opłacalna z net-billingiem?

Fotowoltaika z systemem net-billingu zastąpiła system net-meteringu, ale czy to oznacza, że inwestycja w panele fotowoltaiczne straciła na wartości? Wcale nie! W systemie net-billingu prosumenci mogą sprzedawać energię po rynkowych cenach i kupować ją po takich samych stawkach, jak inni odbiorcy. Od 1 lipca 2022 r. do 30 czerwca 2024 r. nadwyżki energii wprowadzone do sieci będą wyceniane według średniej ceny rynkowej energii elektrycznej, a od 1 lipca 2024 r. system będzie oparty na taryfach dynamicznych według cen godzinowych.

Od 15 grudnia 2022 r. zmienił się poziom finansowania w programie Mój Prąd. Obecnie wysokość dotacji do mikroinstalacji PV wynosi do 50 proc. kosztów kwalifikowanych, jednak nie więcej niż 6 tys. zł. W przypadku zgłoszenia do dofinansowania mikroinstalacji PV wraz z elementem dodatkowym dofinansowanie wyniesie:

  • do mikroinstalacji PV do 50 proc. kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 7 tys. zł;
  • do magazynu energii do 50 proc. kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 16 tys. zł;
  • do magazynów ciepła do 50 proc. kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 5 tys. zł;
  • do systemu EMS/HEMS do 50 proc. kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 3 tys. zł.

Jak działa system net-billingu w energetyce?

Co to oznacza dla prosumenta? Przede wszystkim, możliwość uzyskania większych korzyści finansowych niż w systemie net-meteringu. Nowy system może okazać się korzystniejszy niż oddawanie 20 proc. energii za darmo w starym systemie. Ponadto fotowoltaika pomaga obniżyć rachunki za energię elektryczną, które z roku na rok dramatycznie rosną.

Fotowoltaika w 2023 — co warto wiedzieć przed inwestycją?

Jeśli planujesz inwestycję w fotowoltaikę, skorzystaj z programu Mój Prąd i ulgi termomodernizacyjnej. W przypadku zgłoszenia do dofinansowania mikroinstalacji PV wraz z elementem dodatkowym dofinansowanie wyniesie do 50 proc. kosztów kwalifikowanych, a także można skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej dla właścicieli i współwłaścicieli budynków mieszkalnych jednorodzinnych, którzy opłacają podatek dochodowy od osób fizycznych PIT.

Solar STAG — fotowoltaika

Solar STAG to marka w portfolio spółki AC S.A. Pod tą marką od listopada 2020 roku firma oferuje klientom indywidualnymrolnikom oraz klientom biznesowym kompletne instalacje fotowoltaiczne.

Klienci Solar STAG mogą liczyć na wsparcie nie tylko od projektu do montażu i uruchomienia instalacji fotowoltaicznej. Specjaliści i serwisanci Solar STAG pozostaną do dyspozycji klientów przez cały okres użytkowania paneli. Co ważne, nasi doradcy pomogą także w załatwieniu niezbędnych formalności, także tych dotyczących pozyskania dotacji ze środków publicznych.

Dzięki silnej pozycji rynkowej spółka może zaproponować korzystne formy finansowania inwestycji, we współpracy z uznanymi instytucjami finansowymi.

Twoje dane będziemy przetwarzać zgodnie z naszą Polityką prywatności