Jaki falownik słoneczny dobrać do instalacji?

Falownik słoneczny jest niezbędny w systemach PV, ponieważ przekształca prąd stały na prąd zmienny. Wybór odpowiedniego falownika jest kluczowy dla produkcji energii elektrycznej. Wpływają na to m.in. moc wyjściowa, napięcie wejściowe i wyjściowe oraz efektywność. Wielkość falownika powinna być dostosowana do potrzeb, by nie ograniczał produkcji ani nie był kosztowny.

Przy projektowaniu systemu PV należy uwzględnić warunki lokalne i wybrać falownik z dodatkowymi funkcjami. Niezbędne jest monitorowanie produkcji energii i wykrywanie usterek. Wybór odpowiedniego falownika jest kluczowy dla uzyskania najlepszej wydajności i produkcji energii. Dlatego warto dokładnie rozważyć wszystkie czynniki przed podjęciem decyzji.

Co to właściwie jest i jak działa falownik słoneczny.

Falowniki słoneczne są niewielkimi pudełkami, które można umieścić na strychu, pod panelami lub w dowolnym innym pomieszczeniu. Działają one poprzez przetwarzanie prądu stałego na prąd przemienny. Dzięki temu prąd zmienny może zasilać urządzenia elektryczne w domowej sieci elektroenergetycznej. Wybór właściwego typu falownika jest kluczowy dla bezpiecznego i wydajnego działania systemu fotowoltaiki.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze falownika?

Typ falownika

Wybór właściwego typu falownika jest pierwszym krokiem do zainstalowania efektywnego systemu paneli słonecznych.

  • falowniki stringowe są najbardziej przystępnymi cenowo i sprawdzają się dobrze w niewielkich instalacjach.
  • mikroinwertery można podłączyć do każdego pojedynczego modułu, co pozwala uniknąć problemów z zacienieniem paneli.
  • falowniki 3-fazowe to hybrydowe urządzenia 2w1, idealne dla dużych instalacji przekraczających 3,5 kW.

Wybierz odpowiedni typ falownika, aby zapewnić maksymalną wydajność i bezpieczeństwo Twojego systemu fotowoltaicznego.

Producent

Wybierając falownik do swojego systemu fotowoltaicznego, ważne jest, aby wybierać produkty renomowanych producentów. Niektóre z najbardziej zaufanych marek na rynku to

  • Growatt
  • Huawei
  • SolarEdge

Te marki oferują najdłuższe gwarancje na swoje urządzenia i zapewniają profesjonalne wsparcie serwisowe.

Falownik słoneczny – klasa ochronności IP oraz wytrzymałość.

Jeśli chcesz wykorzystać falowniki wraz z fotowoltaiką, musisz pamiętać, że pracują one w trudnych warunkach, szczególnie w klimacie umiarkowanym, takim jak Polska. Dlatego ważne jest, aby były one wytrzymałe i odporne na zmienne warunki atmosferyczne, takie jak znaczne różnice temperatur, wiatr i kontakt z wodą. Minimalnym wymogiem jest klasa odporności IP65. Falowniki muszą działać w niesprzyjających warunkach, więc ważne jest, aby wybrać te, które są w stanie sprostać wymaganiom.

Współczynnik mocy

Jeśli chcesz zainstalować falownik wraz z systemem paneli słonecznych, musisz pamiętać, że moc falownika powinna być dobrana do wartości prądu stałego systemu. Dlatego, jeśli masz system o mocy 6 kW, powinieneś wybrać falownik o mocy około 6000 W, co odpowiada współczynnikowi mocy 1.

Należy zauważyć, że producenci falowników i projektanci systemów fotowoltaicznych nie zalecają montowania falowników o współczynniku wyższym niż 1,55, co jest określone w karcie specyfikacji produktu. Wykroczenie poza te wytyczne może unieważnić gwarancję od producenta. W związku z tym, przed zakupem i instalacją falownika, należy dokładnie przejrzeć karty specyfikacji produktu, aby dobrać falownik odpowiedni do mocy paneli słonecznych.

Solar STAG — fotowoltaika

Solar STAG to marka w portfolio spółki AC S.A. Pod tą marką od listopada 2020 roku firma oferuje klientom indywidualnymrolnikom oraz klientom biznesowym kompletne instalacje fotowoltaiczne.

Klienci Solar STAG mogą liczyć na wsparcie nie tylko od projektu do montażu i uruchomienia instalacji fotowoltaicznej. Specjaliści i serwisanci Solar STAG pozostaną do dyspozycji klientów przez cały okres użytkowania paneli. Co ważne, nasi doradcy pomogą także w załatwieniu niezbędnych formalności, także tych dotyczących pozyskania dotacji ze środków publicznych.

Dzięki silnej pozycji rynkowej spółka może zaproponować korzystne formy finansowania inwestycji, we współpracy z uznanymi instytucjami finansowymi.

Twoje dane będziemy przetwarzać zgodnie z naszą Polityką prywatności