Opłacalność fotowoltaiki do podgrzewania wody.

Opłacalność fotowoltaiki do podgrzewania wody — czy to się opłaca? Jak działają panele fotowoltaiczne do ogrzewania wody? Odkryj zalety korzystania z energii słonecznej w celu podgrzewania wody użytkowej. Zobacz, dlaczego może to być świetnym sposobem na oszczędzanie pieniędzy. Omówimy potrzebne zestawy do ogrzewania wody. Wskażemy również, jak panele fotowoltaiczne mogą służyć nie tylko do podgrzewania wody, ale także jako źródło energii dla sprzętu RTV i AGD.

Opłacalność fotowoltaiki do podgrzewania wody: Fotowoltaika czy kolektory słoneczne?

Zestawy do podgrzewania wody zasilane kolektorami słonecznymi powoli odchodzą w zapomnienie z powodu częstych awarii i konieczności serwisowania. Tego typu instalacje posiadają wiele mechanicznych komponentów, a przesył energii elektrycznej odbywa się za pomocą glikolu. Niestety, podczas podgrzewania wody w bojlerach, niemożliwe jest dalsze dostarczanie mocy, co prowadzi do przegrzania glikolu. Aby temu zapobiec, konieczne jest zasłonięcie zbiorników przed bezpośrednim działaniem słońca, jednak jest to rozwiązanie niezbyt praktyczne. Dlatego też warto rozważyć wykorzystanie energii słonecznej w sposób bardziej nowoczesny i sprawdzony, poprzez wykorzystanie technologii fotowoltaicznych do podgrzewania wody. Stanowi to znacznie lepszą alternatywę dla tradycyjnych kolektorów słonecznych.

Opłacalność fotowoltaiki do podgrzewania wody — czy to sprawdzone rozwiązanie?

To oczywiste, że instalacja fotowoltaiczna wykorzystuje bezpłatną energię słoneczną i przekształca ją w energię elektryczną. To otwiera szerokie możliwości, umożliwiając zasilenie praktycznie każdego urządzenia działającego na prąd. Oczywiście, możemy wspomnieć tutaj o żarówkach, pralkach i lodówkach, a bardziej kreatywne osoby mogą rozważyć zasilanie samochodów elektrycznych i pomp ciepła. Wśród licznych zastosowań tej technologii warto zwrócić uwagę na korzyści fotowoltaiki w kontekście podgrzewania wody. Proces podgrzewania wody nie jest skomplikowany, ponieważ ogrzewanie za pomocą paneli słonecznych nie wymaga dodatkowych źródeł energii.

Kluczowe elementy zestawu do podgrzewania wody.

Wybór odpowiedniego typu generatora jest kluczowy przy planowaniu instalacji zestawu do podgrzewania wody. Poniższe dwa rodzaje paneli fotowoltaicznych służą do wytwarzania ciepłej wody użytkowej.:

  • Off-grid – zestaw fotowoltaiczny składający się z paneli fotowoltaicznych i przetwornika napięcia. Może zasilić tylko odbiorniki oporowe bez elektroniki. Tego rodzaju fotowoltaika działa najlepiej w miesiącach letnich, kiedy potrzeba ciepłej wody jest mniejsza. Warto pamiętać, że instalacje poza siecią zwykle nie wymagają żadnych formalnych procedur ani nie są objęte dotacją.
  • On-grid: w miesiącach, gdy ilość prądu generowanego ze słońca jest mniejsza, nadwyżki prądu są oddawane do sieci, co pozwala na wykorzystanie wartości sprzedanej energii do zakupu energii elektrycznej. Nie tylko oporowe odbiorniki są zasilane przez zestaw fotowoltaiczny on-grid. Ponadto, dzięki korzystnemu systemowi rozliczeń netbilling, umożliwia częściowe pokrycie rachunków za energię elektryczną.

W przypadku niemożności podłączenia instalacji do sieci istnieją inne rozwiązania. Na przykład mniej zależny od warunków pogodowych ogrzewacz przepływowy zasilany butlą gazową. Jednak jeśli istnieje możliwość, warto zainwestować w zestaw on-grid. Umożliwi on zasilanie wszystkich odbiorników i częściowe pokrycie rachunków za energię elektryczną przez cały rok dzięki systemowi netbillingowi.

Jak dobrać moc fotowoltaiki do podgrzewania wody?

Fotowoltaika jako proste, ale skuteczne rozwiązanie do podgrzewania wody wymaga odpowiedniego dopasowania mocy. W przypadku zasilania grzałki, moc paneli fotowoltaicznych potrzebna do ogrzewania wody będzie znacznie niższa (od 2 do 4 kWp). Warto jednak zastanowić się, czy inwestycja w zestaw fotowoltaiczny o niewielkiej mocy (poniżej 3 kWp) do podgrzewania wody jest opłacalna. W kolejnym akapicie przedstawimy kilka powodów, dla których fotowoltaika do ogrzewania wody o takiej mocy może stanowić wyzwanie.

Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna do podgrzewania wody?

Cena zestawu fotowoltaicznego do podgrzewania wody może się różnić w zależności od wielu czynników. Najtańsze zestawy off-grid o mocy około 2 kW można znaleźć online już od około 6 500 złotych. Warto jednak mieć na uwadze, że są to rozwiązania budżetowe, które mogą budzić wątpliwości co do jakości wykonania i bezpieczeństwa użytych urządzeń. Za zestawy oferowane przez renomowanych producentów paneli słonecznych trzeba się spodziewać podwojenia ceny, a sama wysokiej jakości przetwornica może kosztować nawet 6 000 złotych. Względnie ograniczona funkcjonalność tych zestawów sprawia, że ceny są dość wysokie.

Należy również uwzględnić dodatkowe koszty związane z konstrukcją wsporczą i montażem zestawu fotowoltaicznego do podgrzewania wody. Montaż instalacji można przeprowadzić samodzielnie, pod warunkiem posiadania odpowiedniej wiedzy, sprzętu i doświadczenia. Należy jednak pamiętać, że niewłaściwy montaż jest najczęstszą przyczyną awarii systemów, a pozornie drobne błędy mogą mieć poważne konsekwencje, zarówno finansowe, jak i inne.

W przypadku rozwiązania on-grid i wykorzystania paneli słonecznych, konieczny będzie falownik o odpowiednich parametrach oraz zestaw zabezpieczeń, które zastąpią tradycyjny przetwornik. Dodatkowo, niezbędne jest zgłoszenie instalacji operatorowi sieci dystrybucyjnej. Niezależnie od mocy generatora, jaki zdecydujemy się zainstalować, istnieją pewne stałe koszty związane z połączeniem instalacji z siecią energetyczną. Może się okazać, że inwestycja w nieco większy generator, zaprojektowany tak, aby pokryć większą część zapotrzebowania energetycznego nieruchomości, będzie znacznie tańsza niż bardzo mała instalacja o mocy poniżej 3 kWp, która służy jedynie do podgrzewania wody.

Opłacalność fotowoltaiki do podgrzewania wody — czy na pewno jest to korzystne rozwiązanie?

Zestawy do grzania wody użytkowej, które nie są połączone z siecią operatora i działają w trybie „off grid”, mogą nie być odpowiednie w wielu przypadkach. W takim scenariuszu, obiekty, które nie mają dostępu do sieci energetycznej, mogą jedynie polegać na panelach słonecznych do podgrzewania wody. Jednak większości użytkowników bardziej opłacalnym rozwiązaniem będzie wybór fotowoltaiki do grzania wody typu „on-grid”. Dzięki temu rozwiązaniu można skorzystać z możliwości oferowanych przez system net-billing, co przyspieszy zwrot inwestycji w instalację, a korzystanie z energii słonecznej do podgrzewania wody przyniesie liczne korzyści.

Solar STAG — fotowoltaika

Solar STAG to marka w portfolio spółki AC S.A. Pod tą marką od listopada 2020 roku firma oferuje klientom indywidualnymrolnikom oraz klientom biznesowym kompletne instalacje fotowoltaiczne.

Klienci Solar STAG mogą liczyć na wsparcie nie tylko od projektu do montażu i uruchomienia instalacji fotowoltaicznej. Specjaliści i serwisanci Solar STAG pozostaną do dyspozycji klientów przez cały okres użytkowania paneli. Co ważne, nasi doradcy pomogą także w załatwieniu niezbędnych formalności, także tych dotyczących pozyskania dotacji ze środków publicznych.

Dzięki silnej pozycji rynkowej spółka może zaproponować korzystne formy finansowania inwestycji, we współpracy z uznanymi instytucjami finansowymi.