Pozyskanie energii z fotowoltaiki.

Pozyskanie energii z fotowoltaiki — kiedy uzysk energii z fotowoltaiki jest najwyższy? Fotowoltaika w Polsce — opłacalna i sensowna. Poznaj zasady produkcji energii elektrycznej przez instalacje fotowoltaiczne na przestrzeni roku. Uzysk energii z fotowoltaiki nie jest stały przez cały rok, ale dzięki systemowi prosumenckiemu można skutecznie pokryć zapotrzebowanie budynku na prąd. Kiedy panele fotowoltaiczne działają najwydajniej? Dowiedz się, od czego zależy wydajność energii z fotowoltaiki i kiedy instalacja generuje najwięcej!

Pozyskanie energii z fotowoltaiki — najwyższa wydajność paneli fotowoltaicznych w Polsce.

Moduły fotowoltaiczne a produkcja energii elektrycznej w Polsce – wpływ nasłonecznienia i sezonowości. Mimo pochmurnych i zimnych dni panele fotowoltaiczne potrzebują odpowiedniego nasłonecznienia do generacji energii elektrycznej. Dlatego instalacje fotowoltaiczne działają również w zimie, choć z mniejszą wydajnością. Większość produkcji energetycznej przypada na cieplejsze miesiące, a od maja do września generowane jest aż 80% całorocznej energii. Najwyższą wydajność osiąga się w czerwcu, lipcu i sierpniu, gdy instalacje pracują nawet przez 11-12 godzin, od świtu do zmierzchu.

Jak więc pokryć zapotrzebowanie na prąd w zimniejszych miesiącach? Instalacja fotowoltaiczna może nadmiar energii wysyłać do sieci, a następnie odebrać ją w późniejszym okresie. Za pomocą umowy kompleksowej, inwestor staje się prosumentem, umożliwiającym odbiór 80% wyprodukowanej i przekazanej energii przez cały rok. Należy jednak pamiętać, że wydajność paneli fotowoltaicznych zmienia się również w ciągu dnia, w zależności od pór roku, co przedstawiają dane w poniższej tabeli.

WIOSNALATOJESIEŃZIMA
13:00 (słonecznie) 
16:00 (pochmurno)
12:30 (słonecznie) 
11:00 (pochmurno)
10:00 (pochmurno i słonecznie)11:30 (pochmurno i słonecznie)
Tabela 1 Czasy największej produkcji energii przez instalację PV z podziałem na pory roku

Pozyskanie energii z fotowoltaiki — co ma wpływ na ilość wyprodukowanej energii elektrycznej?

Największe znaczenie dla efektywności fotowoltaiki mają warunki pogodowe, zwłaszcza usłonecznienie i natężenie promieniowania słonecznego. Wpływ na wydajność mają również rodzaj paneli fotowoltaicznych, typ instalacji (na gruncie lub na dachu) oraz montaż modułów. Montaż odnosi się do kierunku instalacji oraz możliwości zacienienia paneli.

Ilość wyprodukowanego prądu w dużej mierze zależy od natężenia promieniowania słonecznego. W Polsce zasoby energii słonecznej na powierzchni horyzontalnej wynoszą od 950 do 1 100 kWh/m2 rocznie. Optymalne ustawienie paneli na południe może zwiększyć ilość docierającej energii do zakresu od 1 100 do 1 280 kWh/m2 rocznie. Przy odpowiednio przeprowadzonym montażu, mikroinstalacja o mocy jednego kilowata może wyprodukować rocznie 1 000 kWh energii. Rzeczywista ilość wyprodukowanej energii może być nieco wyższa w zależności od technologii modułów.

Wysoka temperatura niekorzystnie wpływa na wydajność paneli. Wzrost temperatury powoduje spadek mocy, ponieważ atomy w ogniwach fotowoltaicznych drgają, utrudniając przepływ elektronów i powodując spadek napięcia.

Pozyskanie energii z fotowoltaiki — produkcja prądu w ciągu roku na przykładzie instalacji 

Jeśli jesteś zainteresowany instalacją fotowoltaiczną lub niedawno ją zainstalowałeś, ważne jest, abyś zdawał sobie sprawę, że ilość energii produkowanej przez panele słoneczne będzie się różnić w ciągu roku. Jednak nie ma powodu do paniki, ponieważ energia wyprodukowana w lecie i wiosną zostanie rozłożona na 12 miesięcy, aby pokryć zapotrzebowanie na energię w zimie, kiedy produkcja jest niższa. Aby lepiej to zrozumieć, przedstawimy Ci dane dotyczące uzysku u jednego z naszych inwestorów na poniższych wykresach, podzielone na miesiące i kwartały.

Solar STAG — fotowoltaika

Solar STAG to marka w portfolio spółki AC S.A. Pod tą marką od listopada 2020 roku firma oferuje klientom indywidualnym, rolnikom oraz klientom biznesowym kompletne instalacje fotowoltaiczne. Klienci Solar STAG mogą liczyć na wsparcie nie tylko od projektu do montażu i uruchomienia instalacji fotowoltaicznej. Specjaliści i serwisanci Solar STAG pozostaną do dyspozycji klientów przez cały okres użytkowania paneli. Co ważne, nasi doradcy pomogą także w załatwieniu niezbędnych formalności, także tych dotyczących pozyskania dotacji ze środków publicznych. Dzięki silnej pozycji rynkowej spółka może zaproponować korzystne formy finansowania inwestycji, we współpracy z uznanymi instytucjami finansowymi.

Twoje dane będziemy przetwarzać zgodnie z naszą Polityką prywatności