Prosument Lokatorski — czy to się opłaca?

Prosument Lokatorski — w ramach tego programu budynek wielolokalowy będzie mógł otrzymać do 50% dotacji na zamontowanie instalacji fotowoltaicznej. Od początku lutego 2023 roku można korzystać z programu organizowanego przez NFOŚIGW i Bank Gospodarstwa Krajowego

Ponad 15 mln mieszkań w Polsce znajduje się w prawie 7 mln budynków. Dotąd nie można w nich korzystać z możliwości obniżenia rachunków za energię elektryczną, jakie daje instalacja fotowoltaiczna. Od wejścia w życie Prosumenta Zbiorowego, zaczął się rozwój opłacalnych instalacji fotowoltaicznych w budynkach wielolokalowych.

Program Prosumenta Lokatorskiego jako sposób na wykorzystanie energii słonecznej w budynkach wielolokalowych

Pomimo tego, że obniżenie kosztów inwestycyjnych jest korzystne, brak środków dotacyjnych stanowił dotąd barierę w masowej inwestycji w instalacje PV. Na szczęście, sytuacja ta ulegnie zmianie w 2023 roku, kiedy to ruszy wiele programów umożliwiających dofinansowanie dla budowy OZE. Pula środków, którą te programy będą dysponować, wyniesie kilkadziesiąt miliardów złotych. Pierwszym znaczącym wsparciem będzie dotacja w wysokości 50% dla Prosumenta Lokatorskiego. Dzięki temu programowi, mieszkańcy budynków wielolokalowych będą mieli szansę na montaż instalacji fotowoltaicznej na budynku wspólnoty mieszkaniowej, co pozwoli na produkowanie energii, która będzie zasilała część wspólną.

Dotacja w wysokości 50% na instalacje fotowoltaiczne dla Prosumenta Lokatorskiego

Dzięki programowi Prosument Lokatorski, który umożliwia zamontowanie instalacji fotowoltaicznej na budynku wspólnoty mieszkaniowej, energia produkowana przez nią zasila część wspólną budynku. Niewykorzystane nadwyżki energii są przekazywane do sieci na zasadach net-bilingu, co przyczynia się do zmniejszenia rachunków za prąd oraz wpływa na budżet remontowy wspólnoty. Warto również zauważyć, że dotacja w wysokości 50% może zostać uzupełniona preferencyjną pożyczką, co z kolei ułatwia inwestycję.

Korzyści wynikające z programu Prosumenta Lokatorskiego dla budynków wielolokalowych

Dalszy krok to wykorzystanie energii słonecznej dla zasilania poszczególnych mieszkań za pomocą Prosumenta Zbiorowego. Po maksymalnym wykorzystaniu dostępnych powierzchni na budynku dla montażu PV Prosument może wykorzystać tzw. Prosumenta Wirtualnego. Jest to koncepcja prawna, która wchodzi w życie w 2024 roku. Dzięki niemu energia z instalacji OZE znajdującej się w oddaleniu, na przykład na dużej farmie fotowoltaicznej, może zasilać poszczególne mieszkania. Ostatecznie, program Prosumenta Lokatorskiego umożliwia budynkom wielolokalowym wykorzystanie potencjału energii słonecznej, co wpłynie na zmniejszenie rachunków za prąd oraz ochronę środowiska naturalnego.

Solar STAG — fotowoltaika

Solar STAG to marka w portfolio spółki AC S.A. Pod tą marką od listopada 2020 roku firma oferuje klientom indywidualnymrolnikom oraz klientom biznesowym kompletne instalacje fotowoltaiczne.

Klienci Solar STAG mogą liczyć na wsparcie nie tylko od projektu do montażu i uruchomienia instalacji fotowoltaicznej. Specjaliści i serwisanci Solar STAG pozostaną do dyspozycji klientów przez cały okres użytkowania paneli. Co ważne, nasi doradcy pomogą także w załatwieniu niezbędnych formalności, także tych dotyczących pozyskania dotacji ze środków publicznych.

Dzięki silnej pozycji rynkowej spółka może zaproponować korzystne formy finansowania inwestycji, we współpracy z uznanymi instytucjami finansowymi.

Twoje dane będziemy przetwarzać zgodnie z naszą Polityką prywatności