Nowelizacja ustawy o OZE

Nowelizacja ustawy o OZE – Instalacje fotowoltaiczne do 150 kW zwolnione z pozwolenia na budowę. Przeczytaj o nowej uchwale Sejmu, która zwiększa limit mocy instalacji fotowoltaicznych, na które nie potrzeba pozwolenia na budowę do 150 kW. Ta zmiana sprzyja rozwojowi OZE i przyspiesza transformację energetyczną.

7 lipca br. Sejm przegłosował ważną nowelizację ustawy o Odnawialnych Źródłach Energii, która wprowadza szereg regulacji zgodnych z unijną dyrektywą o OZE. Kluczowym elementem zmiany jest zwolnienie z pozwolenia na budowę instalacji fotowoltaicznych o mocy do 150 kW. Dotychczasowa granica wynosiła 50 kW, a zmiana ma ogromne znaczenie dla branży energetycznej.

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o Odnawialnych Źródłach Energii (OZE) z korzyściami dla fotowoltaiki

W wyniku nowelizacji montaż instalacji fotowoltaicznych o mocy nieprzekraczającej 150 kW będzie możliwy bez konieczności uzyskiwania pozwolenia na budowę. Dotychczas ograniczenie to dotyczyło jedynie mikroinstalacji o mocy do 50 kW. Jednak nowe przepisy eliminują tę formalność dla większych instalacji, co może sprzyjać znacznemu wzrostowi liczby fotowoltaicznych projektów w kraju.

Większe instalacje fotowoltaiczne, których moc przekracza 6,5 kW, będą w dalszym ciągu wymagały uzgodnienia projektu z rzeczoznawcą ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych. Dodatkowo niezbędne jest zawiadomienia organów Państwowej Straży Pożarnej. Jednakże zmiana ta nadal jest korzystna dla przemysłu i firm, które planują inwestycje w odnawialne źródła energii.

Ta pozytywna nowelizacja umożliwi rozwój instalacji fotowoltaicznych na dachach firm, hal i innych obiektów. Przyczyni się to do zwiększenia wykorzystania OZE. Skrócenie czasu i zmniejszenie kosztów związanych z formalnościami pozwoleniowymi przyciągnie więcej inwestorów i przyspieszy transformację energetyczną w Polsce.

Nowa ustawa o Odnawialnych Źródłach Energii to krok naprzód w promowaniu zrównoważonej energii. Rozwój fotowoltaiki przyczyni się do osiągnięcia celów ekologicznych kraju i zachęci inwestorów do większych zaangażowań w odnawialne źródła energii. Wszyscy zainteresowani inwestycjami w OZE powinni śledzić dalsze postępy legislacyjne i możliwości, jakie oferuje nowa ustawa.

Solar STAG — fotowoltaika

Solar STAG to marka w portfolio spółki AC S.A. Pod tą marką od listopada 2020 roku firma oferuje klientom indywidualnymrolnikom oraz klientom biznesowym kompletne instalacje fotowoltaiczne. Klienci Solar STAG mogą liczyć na wsparcie nie tylko od projektu do montażu i uruchomienia instalacji fotowoltaicznej. Specjaliści i serwisanci Solar STAG pozostaną do dyspozycji klientów przez cały okres użytkowania paneli. Co ważne, nasi doradcy pomogą także w załatwieniu niezbędnych formalności, także tych dotyczących pozyskania dotacji ze środków publicznych. Dzięki silnej pozycji rynkowej spółka może zaproponować korzystne formy finansowania inwestycji, we współpracy z uznanymi instytucjami finansowymi.

Twoje dane będziemy przetwarzać zgodnie z naszą Polityką prywatności

 

Szanujemy Twoją prywatność

Poniżej znajdziesz listę usług używanych w naszym serwisie, które mogą zapisywać na Twoim urządzeniu pliki cookies. Wybierz ustawienia, które Ci odpowiadają. Za pomocą linku, który znajdziesz w polityce prywatności możesz do nich wrócić.