Konstrukcja dachowa — prawidłowy ciężar

Konstrukcja dachowa — jaki jest bezpieczny ciężar instalacji fotowoltaicznej? Coraz więcej właścicieli obiektów wielkopowierzchniowych, takich jak hale magazynowe, zakłady produkcyjne czy galerie handlowe, decyduje się na zamontowanie instalacji fotowoltaicznych. Dlaczego? Oświetlenie, klimatyzacja, taśmy produkcyjne oraz infrastruktura techniczna wymagają dużej ilości energii elektrycznej. W związku z tym budynki zazwyczaj mają duże zapotrzebowanie na energię a koszty z nimi związane są wysokie.

Mimo że duże połacie dachowe, jakie posiadają centra logistyczne czy obiekty handlowe, wydają się idealnym miejscem na instalację fotowoltaiki, to nie zawsze jest to możliwe. Instalacja fotowoltaiczna może bowiem stanowić duże obciążenie dla dachu, a nie każda konstrukcja dachowa będzie w stanie je utrzymać. Aby zbudować instalację o mocy 20 kWp, potrzeba aż 43 paneli fotowoltaicznych o mocy 460 Wp, co daje wagę około 24 kg każdy. Daje to wagę samych paneli wynoszącą około 1 tony. Waga instalacji to jednak nie tylko sama waga modułów. Jest to również waga konstrukcji wsporczych, balastów dociążających czy elementów pośrednich, jak okablowanie czy elementy elektroinstalacyjne. Finalnie waga instalacji może wynosić nawet do kilkudziesięciu kg/m2, a w skrajnych przypadkach konstrukcja dachu może nie wytrzymać takiego obciążenia. Przed przystąpieniem do montażu instalacji fotowoltaicznej należy zatem dokładnie przeanalizować projekty wykonawcze i powykonawcze obiektu.

Problemy z nośnością konstrukcji dachowych

W projektowaniu instalacji fotowoltaicznych na dachach obiektów wielkopowierzchniowych należy indywidualnie dopasować konstrukcję do panujących warunków lokalnych. Dobór elementów konstrukcyjnych powinien być dokładnie przemyślany pod kątem nośności oraz dopuszczalnych ugięć. Dodatkowy zapas na obciążenia technologiczne zwykle nie jest uwzględniany podczas projektowania większości dachów. W konsekwencji, utrzymanie instalacji fotowoltaicznej może napotkać na trudności. Często konstrukcje zawierają niewłaściwie wykonane lub źle zaprojektowane elementy. Istnieje również ryzyko, że starsze konstrukcje, które nie zostały odpowiednio zabezpieczone przed wpływem czynników zewnętrznych, będą stanowić zagrożenie.

Solar STAG — metoda działania

Przed przystąpieniem do prac związanych z montażem instalacji fotowoltaicznej, przeprowadzamy pełną ocenę stanu technicznego i nośności dachu z myślą o zapewnieniu bezpieczeństwa. Na początku analizujemy projekt powykonawczy oraz stan istniejącej konstrukcji. Jeśli nośność dachu jest niewystarczająca, lub ledwo wystarczająca, przystępujemy do dalszej ekspertyzy.

Przed montażem instalacji fotowoltaicznej:

  • przeprowadzamy analizę statyczno-wytrzymałościową konstrukcji.
  • przygotowujemy projekt wzmocnienia konstrukcji dachowej (uwzględniając technologię wzmocnienia, niezbędne materiały oraz wstępną wycenę) – jeśli jest to potrzebne.
  • oferujemy alternatywne rozwiązania, jeśli koszt wzmocnienia jest zbyt duży.
  • współpracujemy z wykwalifikowanymi ekipami, które wykonują wzmocnienia konstrukcji według naszych wytycznych projektowych.

Dzięki tym działaniom Twoja firma może mieć pewność, że zlecane prace zostaną wykonane z należytą starannością. Instalacja fotowoltaiczna zostanie zamontowana bezpiecznie i bez obaw o utratę wartości budynku lub zagrożenie dla ludzi.

Konstrukcja dachowa — analiza bezpieczeństwa

Przed montażem instalacji fotowoltaicznej na obiektach wielkopowierzchniowych przeprowadzamy analizę statyczno-wytrzymałościową konstrukcji dachu. Ta ważna procedura dostarcza informacji o zachowaniu budynku oraz jego poszczególnych elementów. Konstrukcja dachu musi być wystarczająco wytrzymała, aby utrzymać stałe i czasowe obciążenia.

Analizujemy m.in. obciążenie:

  • ciężarem własnym elementów konstrukcji dachowej
  • stałe od warstw i elementów konstrukcji dachu
  • śniegiem
  • wiatrem
  • inną infrastrukturą techniczną

Odpowiednia konstrukcja dachowa


Wytrzymałe mocowanie modułów fotowoltaicznych jest kluczowe dla zapewnienia ich stabilnej pracy i minimalizacji ryzyka uszkodzeń. Zastosowanie ciężkiej konstrukcji balastowej jest powszechne na płaskich dachach, ale może być trudne do zrealizowania. Lżejsze konstrukcje to alternatywny sposób, który dostosowujemy do indywidualnych potrzeb i charakterystyki dachu. Ważne, aby wybierać metody montażu zgodnie z projektem budynku i przeprowadzonymi analizami statycznymi.

Istnieją również alternatywne rozwiązania, jeśli remont lub wzmocnienie konstrukcji dachu jest zbyt kosztowne. Instalacja na gruncie lub umowa VPPA to ciekawe opcje dla firm, które chcą produkować energię odnawialną i chronić się przed wahaniami cen energii. Posiadamy także gotowe farmy, które można kupić na własność i produkować energię elektryczną.

Jeśli szukasz rozwiązań w dziedzinie nowoczesnej energetyki, skontaktuj się z ekspertami z Solar STAG. Przeprowadzimy szczegółowy audyt i dobierzemy odpowiednie rozwiązania dla Twojej firmy. Z nami, możesz być pewien bezpieczeństwa i stabilności.

Twoje dane będziemy przetwarzać zgodnie z naszą Polityką prywatności

 

Solar STAG — fotowoltaika

Solar STAG to marka w portfolio spółki AC S.A. Pod tą marką od listopada 2020 roku firma oferuje klientom indywidualnymrolnikom oraz klientom biznesowym kompletne instalacje fotowoltaiczne.

Klienci Solar STAG mogą liczyć na wsparcie nie tylko od projektu do montażu i uruchomienia instalacji fotowoltaicznej. Specjaliści i serwisanci Solar STAG pozostaną do dyspozycji klientów przez cały okres użytkowania paneli. Co ważne, nasi doradcy pomogą także w załatwieniu niezbędnych formalności, także tych dotyczących pozyskania dotacji ze środków publicznych.

Dzięki silnej pozycji rynkowej spółka może zaproponować korzystne formy finansowania inwestycji, we współpracy z uznanymi instytucjami finansowymi.

Szanujemy Twoją prywatność

Poniżej znajdziesz listę usług używanych w naszym serwisie, które mogą zapisywać na Twoim urządzeniu pliki cookies. Wybierz ustawienia, które Ci odpowiadają. Za pomocą linku, który znajdziesz w polityce prywatności możesz do nich wrócić.