Odpowiednia mocy instalacji fotowoltaicznej do zapotrzebowania.

Fotowoltaika to technologia pozyskiwania energii elektrycznej z promieniowania słonecznego. Jeśli zastanawiasz się nad montażem instalacji fotowoltaicznej, najważniejszym krokiem jest odpowiednie dobranie mocy systemu. Dlaczego? Ponieważ moc fotowoltaiki powinna być dobrana w taki sposób, aby wyprodukowana w ciągu roku energia nie przekraczała rocznego zużycia.

W przypadku gospodarstw domowych warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych czynników wpływających na dobór odpowiedniej mocy instalacji fotowoltaicznej. Warto zwrócić uwagę na ilość energii elektrycznej, którą zużywamy w ciągu roku oraz na to, ile energii chcemy wyprodukować przy użyciu fotowoltaiki.

Odpowiednie dobranie mocy instalacji fotowoltaicznej nie jest łatwe, dlatego warto skorzystać z pomocy specjalisty. Firmy zajmujące się montażem instalacji fotowoltaicznych zazwyczaj pomagają w doborze odpowiedniej mocy systemu. Jednak, aby lepiej zrozumieć, jak działa fotowoltaika i jak dobrać jej rozmiar, warto poznać podstawowe zasady.

Jeśli chcesz, aby Twoja instalacja fotowoltaiczna działała efektywnie i generowała optymalną ilość energii elektrycznej, pamiętaj o właściwym doborze mocy. Skorzystaj z pomocy profesjonalistów i ciesz się oszczędnościami na rachunkach za prąd już dziś!

Twoje dane będziemy przetwarzać zgodnie z naszą Polityką prywatności

 

Zasady działania ogniw słonecznych.

Przed montażem instalacji fotowoltaicznej ważne jest właściwe dobranie mocy systemu, aby wyprodukowana energia w ciągu roku nie przekroczyła rocznego zużycia w przypadku gospodarstw domowych. Odpowiednią moc instalacji fotowoltaicznej pomaga dobrać firma zakładająca instalację, jednak warto znać czynniki wpływające na dopasowanie wielkości elektrowni słonecznej.

Promienie słoneczne padają na ogniwa fotowoltaiczne. W wyniku efektu fotowoltaicznego odkrytego w 1839 roku przez Aleksandra Becquerela powstaje w nich prąd stały. Wygenerowany przez panele prąd trafia do falownika (inwertera). Zostaje tam przekształcony w prąd zmienny i po kablach zasila urządzenia elektryczne w domu. Niewykorzystany prąd trafia do sieci i może wrócić do Ciebie bezpośrednio z sieci zgodnie z prawem.

Panele fotowoltaiczne nie wymagają czasowych przeglądów technicznych, serwisów czy wymiany glikolu, jak ma to miejsce w przypadku kolektorów słonecznych do podgrzewania wody. Koszt instalacji fotowoltaicznej zależy od ilości zużywanego prądu i wynosi średnio od 30 do 55 tys. złotych. Koszt inwestycji można odliczyć od podstawy opodatkowania dzięki tzw. uldze termomodernizacyjnej oraz programowi Mój Prąd oferującym dotacje.

Jak obliczyć zużycie energii w domu?


Przy doborze mocy instalacji fotowoltaicznej ważne jest określenie całkowitego zużycia prądu w domu na przestrzeni roku. Moc instalacji jest zależna od tej wartości i wpływa bezpośrednio na czas zwrotu inwestycji. Większa instalacja ma zazwyczaj krótszy okres zwrotu. Odpowiednią moc instalacji można określić na podstawie rachunków za prąd. Najlepiej tych, które podsumowują zużycie energii przez cały rok lub kilka ostatnich miesięcy. Należy również wziąć pod uwagę możliwe przyszłe wzrosty zapotrzebowania na energię, takie jak zmiana sposobu ogrzewania na elektryczny lub zakup energochłonnych urządzeń. Analiza rachunków z zakładu energetycznego z uwzględnieniem zasad rozliczania energii pomoże określić odpowiednią moc paneli fotowoltaicznych do domu.

Dobór mocy instalacji fotowoltaicznej a lokalizacja i wielkość dachu

Przed rozpoczęciem prac montażowych należy określić możliwości instalacyjne, takie jak powierzchnia dachu/gruntu, ekspozycja powierzchni względem słońca, kąt nachylenia połaci dachowej oraz możliwe zacienia. Należy również ocenić więźbę dachową i pokrycie. Jeśli warunki nie są korzystne, na przykład jeśli dach wychodzi na wschód lub zachód, możliwe, że konieczne będzie zastosowanie większej mocy instalacji, aby zaspokoić całkowite zapotrzebowanie gospodarstwa na energię elektryczną.

Wielkość dachu jest ważna ze względu na to, że ilość paneli fotowoltaicznych na 1 kW wynosi około 3. To oznacza, że instalacja o mocy 4 kW zajmuje już ponad 18 m2, a 10 kW - 45m2. W przypadku braku wystarczającej powierzchni dachu warto rozważyć montaż instalacji na gruncie.

Instalacja fotowoltaiczna na gruncie

Produkcja energii elektrycznej za pomocą instalacji fotowoltaicznej na gruncie jest równie wydajna, co ta zainstalowana na dachu budynku. Montaż paneli fotowoltaicznych na ziemi oferuje wiele korzyści. Jeśli działka jest duża i nie posiada zacienienia, ustawienie paneli pod optymalnym kątem i w odpowiednim kierunku do słońca jest znacznie łatwiejsze niż na dachu. VAT na instalację fotowoltaiczną na gruncie czy budynku gospodarczym, takim jak garaż, wynosi 8%, taki sam jak na domu. Koszty montażu mogą jednak się różnić ze względu na potrzebę postawienia konstrukcji i wykonania dodatkowych przekopów.

Dobór mocy instalacji fotowoltaicznej – jak znaleźć odpowiedni rozmiar PV?

Opinie na temat optymalnej mocy instalacji fotowoltaicznej są podzielone. Najlepiej, jeśli instalacja pokrywa w pełni zapotrzebowanie gospodarstwa, ale zdarza się, że nie udaje się dokładnie dopasować mocy. Instalacja o mniejszej mocy przyniesie mniejsze oszczędności na rachunkach za prąd. Jeśli nie będzie w pełni pokrywać zapotrzebowania, to pojawią się dodatkowe opłaty. Okres zwrotu inwestycji pozostanie jednak na podobnym poziomie jak w przypadku instalacji o optymalnej mocy.

Przewymiarowanie instalacji bez uzasadnienia jest nieopłacalne. Wyższa moc instalacji przekłada się na większe nakłady finansowe i dłuższy okres zwrotu. Nadmiar energii jest utracony, co nie przynosi dodatkowych oszczędności.

Zwiększenie mocy instalacji fotowoltaicznej — czy jest to możliwe?

Jeśli potrzebujemy zwiększyć moc instalacji PV, warto skonsultować to z fachowcem. Rozebranie i wymiana całości nie zawsze jest konieczna. Rozbudowa o kolejne moduły lub wymiana inwertera na mocniejszy często wystarczy, co pozwala uniknąć dodatkowych kosztów.

W przypadku planowanej zmiany w zużyciu energii, takiej jak np. zakup samochodu elektrycznego, warto skonsultować się z doradcą w zakresie doboru odpowiedniej mocy instalacji. Z uwzględnieniem informacji o nowych potrzebach, specjalista zaprojektuje instalację, która w pełni zaspokoi zapotrzebowanie gospodarstwa domowego na prąd. Firma Solar STAG oferuje rozbudowę swoich oraz konkurencyjnych instalacji do 50 kWp przy zachowaniu oryginalnej gwarancji na fotowoltaikę.

Jak poprawnie policzyć moc instalacji fotowoltaicznej?


W polskich warunkach nasłonecznienia na każde zużyte rocznie 1000 kWh energii dobierana jest 1,25 kWp mocy instalacji fotowoltaicznej.

Uwzględniając udział konsumpcji własnej, moc instalacji fotowoltaicznej dla domu powinna być dobierana nie tylko na podstawie rocznego zużycia energii. Należy zwrócić uwagę na szacowany udział wykorzystanej energii w czasie rzeczywistym. Im większa autokonsumpcja, tym lepsza wydajność systemu.

Ważne jest, aby odpowiednio dobrać moc inwertera w celu uzyskania maksymalnej wydajności paneli fotowoltaicznych. Moc falownika powinna być dopasowana do mocy zestawu paneli fotowoltaicznych. Trzeba także zastosować się do zaleceń producenta, warunków nasłonecznienia w danym regionie i orientacji paneli względem stron świata. Niedociążony falownik może prowadzić do niższej wydajności całego systemu, dlatego dobór mocy inwertera jest kluczowy dla efektywności instalacji.

Magazyn energii a moc instalacji fotowoltaicznej

W przypadku planowania instalacji hybrydowej samowystarczalność energetyczna gospodarstwa domowego może sięgać nawet 90%, co znacznie uniezależnia od sieci energetycznej. Energia elektryczna z instalacji OZE przechowywana jest w postaci substancji chemicznej w magazynie energii. Następnie ponownie jest przekształcana, oddawana w formie energii elektrycznej. Magazyn po rozładowaniu można ponownie naładować, co pozwala na stałe wykorzystanie energii. Instalacja hybrydowa jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie zużywają dużo energii w ciągu dnia, ale zużywają ją wieczorem i chcą ją w 100% wykorzystać na własne potrzeby. Zwiększenie autokonsumpcji w ciągu dnia pozwala uniknąć bezpowrotnych strat energii, co prowadzi do wzrostu samowystarczalności energetycznej. Udział bieżącej konsumpcji własnej wzrasta, natomiast udział ilości energii oddanej/sprzedanej do sieci maleje. Ostateczna moc instalacji jest uzależniona od autokonsumpcji i zapotrzebowania na prąd gospodarstwa domowego, co powoduje konieczność jej dopasowania.

Zamiast korzystać z internetowych kalkulatorów fotowoltaicznych, warto skorzystać z darmowej konsultacji z naszym doradcą energetycznym, który dokładnie oceni, jaka wielkość systemu będzie najkorzystniejsza. Wielkość mocy montowanej na dachu zależy nie tylko od łącznego zużycia prądu, ale też od takich aspektów technicznych jak kąt nachylenia i orientacja dachu. Te czynniki często nie są brane pod uwagę przez kalkulatory fotowoltaiczne. Precyzyjny dobór mocy systemu fotowoltaicznego jest kluczowy dla opłacalności takiej instalacji. Dlatego warto zaufać naszym fachowcom, którzy dokładnie wyliczą również koszt takiej inwestycji.

Solar STAG — fotowoltaika

Solar STAG to marka w portfolio spółki AC S.A. Pod tą marką od listopada 2020 roku firma oferuje klientom indywidualnymrolnikom oraz klientom biznesowym kompletne instalacje fotowoltaiczne.

Klienci Solar STAG mogą liczyć na wsparcie nie tylko od projektu do montażu i uruchomienia instalacji fotowoltaicznej. Specjaliści i serwisanci Solar STAG pozostaną do dyspozycji klientów przez cały okres użytkowania paneli. Co ważne, nasi doradcy pomogą także w załatwieniu niezbędnych formalności, także tych dotyczących pozyskania dotacji ze środków publicznych.

Dzięki silnej pozycji rynkowej spółka może zaproponować korzystne formy finansowania inwestycji, we współpracy z uznanymi instytucjami finansowymi.

Twoje dane będziemy przetwarzać zgodnie z naszą Polityką prywatności