Kiedy warto wybrać taryfę G13

Taryfa G13 – Czy to dobre rozwiązanie dla Twojego gospodarstwa domowego i jak może wpłynąć na rachunki za prąd?

Odpowiednio dobra taryfa prądu może znacznie obniżyć rachunki za energię elektryczną w Twoim gospodarstwie domowym. Wybór odpowiedniej taryfy, która będzie dopasowana do Twojego stylu życia i nawyków, jest kluczowy. Jedną z opcji jest taryfa G13. Ale czy to dobre rozwiązanie dla Twojego gospodarstwa domowego?

Taryfa G13 to jedna z taryf prądowych oferowanych przez dostawców energii elektrycznej w Polsce. Jest to taryfa zmiennoczasowa, która oznacza, że ceny prądu zmieniają się w zależności od czasu dnia i dnia tygodnia. To może być korzystne dla osób, które korzystają z prądu głównie w nocy lub w weekendy.

Jeśli jesteś osobą, która często korzysta z prądu w godzinach szczytu, taryfa G13 może nie być dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem. W takim przypadku lepiej byłoby wybrać taryfę, która ma niższe ceny w godzinach szczytu.

Warto zauważyć, że taryfa G13 nie jest jedyną opcją dostępną na rynku. Istnieje wiele innych taryf prądowych, które mogą być lepsze dla Twojego stylu życia i nawyków. Dlatego przed podjęciem decyzji warto dokładnie przeanalizować swoje potrzeby i porównać różne taryfy oferowane przez dostawców energii elektrycznej.

Podsumowując, wybór odpowiedniej taryfy prądu jest kluczowy dla zmniejszenia rachunków za energię elektryczną. Taryfa G13 może być dobrym rozwiązaniem dla osób, które korzystają z prądu głównie w nocy lub w weekendy. Jednak przed podjęciem decyzji warto dokładnie przeanalizować swoje potrzeby i porównać różne taryfy oferowane przez dostawców energii elektrycznej.

Twoje dane będziemy przetwarzać zgodnie z naszą Polityką prywatności

 

Taryfa G13 – rożne strefy, różne stawki

Taryfa G13 to trzy strefy czasowe z różnymi cenami energii elektrycznej, która jest dzielona na dwie pory — lato i zimę. Szczyt popołudniowy, czyli strefa wysokich cen, obowiązuje latem od 19:00 do 22:00 i zimą od 16:00 do 21:00. Szczyt przedpołudniowy, czyli strefa średnich cen, obowiązuje latem od 7:00 do 13:00 i zimą również od 7:00 do 13:00. Pozostałe godziny doby należą do strefy niskich cen, gdzie latem koszt za kWh wynosi około 0,3000 zł, a średnia cena to około 0,4500 zł/kWh. W najdroższej strefie cena może wynieść nawet do 0,6900 zł/kWh.

Przed podjęciem decyzji o wyborze taryfy G13, należy dokładnie przeanalizować cennik sprzedawcy energii, aby poznać pełny koszt korzystania z tej opcji. Należy też zwrócić uwagę na opłaty handlowe i dodatkowe, a także na warunki dotyczące okresu obowiązywania umowy i konsekwencji zerwania kontraktu.

Taryfa G13 - kto najbardziej skorzysta?

Chociaż nazwa taryfy G13 sugeruje, że jest to opcja tylko dla gospodarstw domowych, istnieje możliwość korzystania z niej przez inne podmioty, takie jak:

  • budynki wielolokalowe (takie jak hotele robotnicze, internaty, domy akademickie, hospicja, domy dziecka, domy opieki społecznej, plebanie, klasztory itp.)
  • pomieszczenia gospodarcze należące do gospodarstw domowych, o ile nie prowadzi się w nich działalności gospodarczej (np. piwnice, garaże, strychy)
  • domki letniskowe i altany działkowe
  • mieszkania rotacyjne
  • węzły cieplne i hydrofornie
  • oświetlenie w budynkach mieszkalnych (np. piwnice, rowerownie, klatki schodowe, suszarnie).

Taryfę G13 oferuje obecnie tylko Tauron (stan na 6 lutego 2023 r.). Warto jednak pamiętać, że przy wyborze tej taryfy powinno się brać pod uwagę nie tylko stawki za kWh, ale również dodatkowe opłaty, a także warunki umowy, w tym okres obowiązywania umowy i konsekwencje zerwania umowy.

Kiedy taryfa G13 jest opłacalna

Jeśli większość Twoich energochłonnych czynności odbywa się wieczorem, pomiędzy 16:00 a 22:00, taryfa G13 może nie być dla Ciebie odpowiednia. Jednakże, jeśli masz elastyczny grafik i jesteś w stanie przesunąć większość zadań wymagających dużo energii elektrycznej na wczesne popołudnie lub późny wieczór, taryfa G13 może okazać się opłacalna.

Dla gospodarstw, które korzystają z energii elektrycznej lub pompy ciepła do ogrzewania swojego budynku, taryfa G13 może być korzystnym wyborem, ale tylko jeśli co najmniej 60% energii na ogrzewanie pobierane jest w godzinach niskich cen.

Aby skorzystać z taryfy G13, konieczne jest przemyślane planowanie wykonywania zadań wymagających dużo energii elektrycznej w określonych godzinach. Przed podjęciem decyzji, warto przeanalizować swoje nawyki i zastanowić się, czy jesteś w stanie wprowadzić zmiany w swoim stylu życia, aby skorzystać z taryfy G13.

Jak skorzystać z taryfy G13

Możesz zmienić swoją taryfę energetyczną raz w roku bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Wystarczy złożyć stosowne pismo u swojego sprzedawcy energii elektrycznej, a dystrybutor będzie zobowiązany do wymiany licznika na trójfazowy, co jest wymagane w przypadku taryfy G13. Maksymalna moc poboru w tej taryfie nie może przekraczać 40 kW, podobnie jak w taryfach G11 i G12.

Jeśli chcesz obniżyć swoje rachunki za prąd, warto zastanowić się nad fotowoltaiką. Możesz umówić się na darmowe spotkanie i sprawdzić, ile możesz zaoszczędzić dzięki instalacji własnej elektrowni słonecznej.

Solar STAG — fotowoltaika

Solar STAG to marka w portfolio spółki AC S.A. Pod tą marką od listopada 2020 roku firma oferuje klientom indywidualnym, rolnikom oraz klientom biznesowym kompletne instalacje fotowoltaiczne.

Klienci Solar STAG mogą liczyć na wsparcie nie tylko od projektu do montażu i uruchomienia instalacji fotowoltaicznej. Specjaliści i serwisanci Solar STAG pozostaną do dyspozycji klientów przez cały okres użytkowania paneli. Nasi doradcy pomogą także w załatwieniu niezbędnych formalności, także tych dotyczących pozyskania dotacji ze środków publicznych.

Dzięki silnej pozycji rynkowej spółka może zaproponować korzystne formy finansowania inwestycji, we współpracy z uznanymi instytucjami finansowymi.

Twoje dane będziemy przetwarzać zgodnie z naszą Polityką prywatności