Instalacja wyłącza się w lecie?

Poznaj najlepsze metody na wysokie napięcie. W miesiącach letnich coraz więcej właścicieli instalacji fotowoltaicznych doświadcza problemów z wyłączeniami swoich systemów z powodu nadmiernego napięcia w sieci. Jest to szczególnie frustrujące, ponieważ właśnie wtedy, gdy słońce świeci najjaśniej, fotowoltaika powinna generować największe ilości energii. Zamiast tego, systemy przestają działać, a gospodarstwa są zmuszone do korzystania z energii elektrycznej z sieci.

Dlaczego instalacja fotowoltaiczna się wyłącza?

Infrastruktura energetyczna w Polsce musi teraz stawić czoła nowym wyzwaniom ze względu na wzrost popularności instalacji fotowoltaicznych. Długie i słoneczne dni, które zazwyczaj powinny być okresem największej wydajności, stają się czasem trudności z powodu nadmiaru energii. Prowadzi to do wzrostu napięcia w sieci ponad bezpieczny poziom 253 V. Gdy Twój falownik rejestruje taką wysoką wartość przez co najmniej 10 minut, może automatycznie wyłączyć się w celu ochrony. Oczywiście przerywa to pracę fotowoltaiki.

Jeśli ostatnio zaczęły pojawiać się u Ciebie problemy z napięciem, może to być skutkiem zwiększenia liczby instalacji fotowoltaicznych w Twojej okolicy. Chociaż nie masz wpływu na otoczenie, możesz skupić się na swojej własnej instalacji. Zacznij eksperymentować z różnymi metodami zarządzania energią, które pomogą Ci lepiej kontrolować generowaną moc.

Przejdźmy więc do sedna problemu i przyjrzyjmy się rozwiązaniom, które pozwolą Ci zredukować nadmiarowe napięcie w sieci oraz uniknąć wyłączenia instalacji fotowoltaicznej.

Instalacja się wyłącza — zwiększ autokonsumpcję.

Wzrost produkcji prądu z fotowoltaiki podnosi napięcie w sieci. Warto zwiększyć autokonsumpcję energii poprzez:

  • Planowanie pracy urządzeń w godzinach największej produkcji energii.
  • Ładowanie bezprzewodowych urządzeń w słoneczne dni.
  • Używanie klimatyzacji w godzinach największego nasłonecznienia.
  • Realizację dodatkowych energochłonnych działań

Magazyn energii + HEMS

Zwiększanie autokonsumpcji jest łatwiejsze, gdy przebywasz w domu lub masz urządzenia z planowaniem pracy. Inwestycja w magazyn energii umożliwi spożytkowanie nadwyżek prądu z fotowoltaiki w czasie braku produkcji, np. wieczorem lub w nocy. Umożliwi to obniżenie napięcia w sieci.

Warto też skorzystać z HEMS, który inteligentnie zarządza magazynem, uwzględniając prognozy pogody oraz taryfy prądu. Dzięki temu system decyduje, kiedy najlepiej ładować urządzenie, chroniąc przed przeciążeniem sieci.

Regulator Napięcia

Regulator Napięcia, część aplikacji PowerHouse, to czwarty skuteczny sposób na problemy z wyłączającą się instalacją fotowoltaiczną. Dzięki niemu instalacja może pracować stabilnie nawet w momentach, gdy napięcie w sieci jest zbyt wysokie. Regulator obniża moc falownika, chroniąc go przed wyłączeniem, a gdy napięcie się stabilizuje, parametry pracy inwertera wracają do normy.

Jeśli interesuje Cię rozwiązanie problemów z wyłączającą się instalacją fotowoltaiczną, skontaktuj się z nami. Chętnie doradzimy najlepsze rozwiązanie dostosowane do Twoich potrzeb.

Twoje dane będziemy przetwarzać zgodnie z naszą Polityką prywatności

 

Solar STAG — fotowoltaika

Solar STAG to marka w portfolio spółki AC S.A. Pod tą marką od listopada 2020 roku firma oferuje klientom indywidualnymrolnikom oraz klientom biznesowym kompletne instalacje fotowoltaiczne. Klienci Solar STAG mogą liczyć na wsparcie nie tylko od projektu do montażu i uruchomienia instalacji fotowoltaicznej. Specjaliści i serwisanci Solar STAG pozostaną do dyspozycji klientów przez cały okres użytkowania paneli. Co ważne, nasi doradcy pomogą także w załatwieniu niezbędnych formalności, także tych dotyczących pozyskania dotacji ze środków publicznych. Dzięki silnej pozycji rynkowej spółka może zaproponować korzystne formy finansowania inwestycji, we współpracy z uznanymi instytucjami finansowymi.