Mój prąd 5.0 – kiedy start?

Mój Prąd to program, który zyskał dużą popularność w Polsce dzięki wsparciu fotowoltaiki. Program oferował dotacje wyłącznie dla elektrowni słonecznych w pierwszych trzech edycjach. Czwarta edycja została rozszerzona o magazyny energii, ciepła oraz HEMS — systemy zarządzania energią w domach. Jakie były dotacje dla Polaków w ramach Mój Prąd? Kiedy można spodziewać się uruchomienia piątej edycji programu?

Mój Prąd 5.0 – dla kogo?

Program Mój Prąd oferuje dopłaty dla osób fizycznych wytwarzających energię elektryczną na własne potrzeby. W ramach edycji programu Mój Prąd 4.0 dopłaty były dostępne dla prosumentów rozliczających się w net-billingu. Brane były też pod uwagę systemy alternatywny, takie jak np. net-billing 1:1 od Orange Energia. Osoby rozliczające się w starym systemie mogły otrzymać wsparcie poprzez zmianę systemu opustów na net-billing. Zasady czwartej edycji programu będą najprawdopodobniej kontynuowane w kolejnej, piątej odsłonie programu.

Na co datacje w programie Mój Prąd 5.0

Mój Prąd to program wsparcia dla osób i firm, które chcą wytwarzać energię z instalacji fotowoltaicznych oraz magazynować ją w celu zwiększenia autokonsumpcji. W pierwszych trzech edycjach programu wsparcie obejmowało tylko instalacje fotowoltaiczne. Mój Prąd 4.0 to krok w kierunku bezpiecznej i efektywnej energetyki.

Mój Prąd 4.0 oferował dodatkowo środki na magazynowanie energii, ciepła oraz HEMS/EMS. Miało to zachęcać Polaków do zwiększenia autokonsumpcji. Samowystarczalne gospodarstwa domowe, wytwarzające energię i konsumujące ją w jak największym stopniu, są coraz bardziej pożądane. Ma to olbrzymie znaczenie w dobie kryzysu energetycznego oraz rosnących problemów z infrastrukturą sieciową.

Mój Prąd 5.0, według zapowiedzi, będzie współfinansować nie tylko instalacje fotowoltaiczne, ale również pompy ciepła oraz kolektory słoneczne. Dzięki temu programowi coraz więcej osób będzie mogło zainwestować w energię odnawialną i cieszyć się niezależnością energetyczną.

Na jaką wysokość dotacji można liczyć w programie Mój Prąd 5.0

W programie Mój Prąd, pierwsze dwie edycje oferowały wsparcie na poziomie 5000 złotych, natomiast trzecia edycja jedynie 3000 zł. Pomimo że były to stosunkowo niewielkie kwoty w porównaniu do IV edycji, program odniósł spektakularny sukces, a wnioski masowo wpływały do NFOŚiGW. Budżet trzeciej edycji programu wyczerpał się już po trzech miesiącach od uruchomienia dofinansowania, podobnie jak i IV edycji.

W pierwszej odsłonie IV edycji, ze względu na zmiany w prawie, wsparcie na samą fotowoltaikę wzrosło do 4 tys. zł, a z dodatkowymi elementami do 5 tys. zł. Maksymalna suma dofinansowania dla jednego prosumenta inwestującego we wszystkie produkty objęte dotacją wyniosła 20,5 tys. zł. Edycja ta nie cieszyła się dużym zainteresowaniem, więc przedłużono nabór i podwyższono kwotę dofinansowania.

15 grudnia 2022 roku ruszyła druga odsłona IV edycji, w której wsparcie na samą fotowoltaikę wzrosło do 6 tys. zł. Na system z innymi urządzeniami przewidziano dotację do 7 tys. zł. Największą zmianą było jednak zwiększenie wsparcia dla magazynów energii. Wzrosło ono ponad dwukrotnie — z 7,5 tys. zł na 16 tys. zł. Maksymalna suma dofinansowania dla jednego prosumenta wyniosła aż 32 tys. zł. Wszyscy wnioskodawcy, którzy złożyli wnioski przed 15 grudnia 2022 i otrzymali już dotacje, otrzymali wyrównanie kosztów kwalifikowanych. Nabór miał potrwać do 31 marca, jednak z powodu wyczerpania budżetu przyjmowanie wniosków zakończono 17 marca.

Według zapowiedzi minister Anny Moskwy maksymalna kwota dofinansowania w Mój Prąd 5.0 wyniesie 58 tys. zł.

  • pompa ciepła — najbardziej efektywna — przewidziano wsparcie w wysokości 28 tys. zł. Mniej efektywna pompa ciepła to 4 tys. zł.
  • kolektor słoneczny będzie mógł liczyć na dofinansowanie do 3,5 tys. zł, a magazyn energii nawet do 16 tys. zł.
  • wsparcie na samą fotowoltaikę wyniesie do 6 tys. zł (do 7 tys. zł z innymi urządzeniami)
  • system zarządzania energią do 3 tys. zł.

Kiedy zainstalować fotowoltaikę, aby skorzystać z dotacji?

Mój Prąd 5.0 wkrótce rusza!

Oznacza to, że już teraz warto pomyśleć o instalacji fotowoltaicznej, ponieważ dotacje będą przyznawane również za wydatki poniesione przed naborami. Istnieje więc duża szansa na to, że Twoja już istniejąca instalacja będzie kwalifikowała się do dofinansowania w V edycji programu. Zgodnie z wcześniejszymi edycjami, koszty poniesione od 1 lutego 2020 roku lub nieco później powinny zostać uwzględnione. Jednak nie ma powodu do obaw, że Twoja instalacja, zbudowana w 2023 roku, nie zostanie uznana.

Ważne jest, aby pamiętać, że pierwszy koszt kwalifikowany, czyli data opłacenia pierwszej faktury lub paragonu imiennego, oznacza rozpoczęcie przedsięwzięcia. Inwestycja musi być zakończona — oznacza to, że mikroinstalacja oraz wszystkie pozostałe urządzenia wskazane we wniosku o dofinansowanie muszą zostać przyłączone.

Nie czekaj więc z decyzją o inwestycji w fotowoltaikę, a skorzystaj z szansy na dofinansowanie już teraz!

Edycja Mój PrądNabórWydatki
I30.08.2019 do 20.12.2019 r. od 23.07.2019 r.
II13.01.2020 r. do 07.12.2020 r. (wyczerpanie budżetu)od 21.07.2019 r.
IIIod 1.07.2021 r. do 6.10. 2021 r. (wyczerpanie budżetu)od 01.02.2020 r.
IVod 15.04.2022 do 15.12.2022 r. (przedłużony)od 01.02.2020 r.
IV+od 15.12.2022 r. do 31.03.2023 r.od 01.02.2020 r.
V?prawdopodobne wydatki od 2020/2021 r.

Przyszła edycja programu Mój Prąd – ostatnia szansa na dotację?

Jeśli myślisz o zamontowaniu paneli fotowoltaicznych, nie czekaj dłużej! Program Mój Prąd, który obejmuje lata 2019-2025, wkracza w decydującą fazę. Piąta edycja może być ostatnią szansą na uzyskanie dotacji. Ostatnio kwoty dotacji były wysokie, co wzbudziło spore zainteresowanie. Budżet programu stopniowo się kurczy, co oznacza, że należy działać szybko. Jeśli chcesz mieć szansę na otrzymanie dotacji, musisz podjąć działania już teraz.

Warto pamiętać, że w poprzedniej edycji programu (IV+), środki wyczerpały się bardzo szybko. Jeśli zainteresowanie piątą edycją będzie podobnie duże, budżet może się wyczerpać jeszcze szybciej. Dlatego warto działać szybko i złożyć wniosek o dofinansowanie już teraz.

Czy program będzie kontynuowany w kolejnych latach? Czy zostanie zastąpiony nowym programem? Na razie nie wiadomo, jednak trzeba działać szybko, by zdążyć, skorzystać z szansy, jaką daje program Mój Prąd.

Jak zdążyć?

Złóż wniosek o dotację z programu Mój Prąd 5.0 już teraz i ciesz się darmową energią ze słońca. Inwestycja w rozwiązania, które oferujemy, pozwoli Ci uzyskać maksymalną kwotę dotacji — aż do 58 tysięcy złotych! Im dłużej zwlekasz, tym większa cena inwestycji z powodu inflacji i tym mniejsza część zostanie pokryta przez dotację. Dlatego szybka decyzja to klucz do sukcesu. Skontaktuj się z nami, a pomożemy dobrać odpowiednie urządzenia do Twoich potrzeb. Dzięki szybkiemu montażowi będziesz mógł skorzystać z programu jako pierwszy. Będziemy Cię informować na bieżąco o naborze V edycji i pomagamy w formalnościach. Nie czekaj — skontaktuj się z nami i zainwestuj w energię odnawialną już dziś!

Twoje dane będziemy przetwarzać zgodnie z naszą Polityką prywatności

 

Solar STAG — fotowoltaika

Solar STAG to marka w portfolio spółki AC S.A. Pod tą marką od listopada 2020 roku firma oferuje klientom indywidualnymbiznesowym, jak i rolnikom kompletne instalacje fotowoltaiczne.

Klienci Solar STAG mogą liczyć na wsparcie nie tylko od projektu do montażu i uruchomienia instalacji fotowoltaicznej. Specjaliści i serwisanci Solar STAG pozostaną do dyspozycji klientów przez cały okres użytkowania paneli. Pomogą także w załatwieniu niezbędnych formalności, także tych dotyczących pozyskania dotacji ze środków publicznych.

Co więcej, dzięki silnej pozycji rynkowej, spółka może zaproponować korzystne formy finansowania inwestycji, we współpracy z uznanymi instytucjami finansowymi.