Dlaczego fotowoltaika się wyłącza?

Dlaczego fotowoltaika wyłącza się w słoneczny dzień? Wszystko przez skoki napięcia. Zdecydowałeś się zainstalować moduły PV w celu uzyskania niezawodnego źródła energii elektrycznej, które jednocześnie obniży Twoje rachunki za prąd. To doskonała decyzja! Obecnie wszystko działa prawidłowo, chociaż zauważyłeś, że czasami instalacja fotowoltaiczna wyłącza się w ciągu bezchmurnego dnia. Oczywiście, oczekiwałeś, że panele będą działać w pełni w ciągu dnia i generować prąd, więc dlaczego falownik się wyłącza? Istnieje kilka potencjalnych przyczyn tego problemu oraz różne sposoby ich rozwiązania.

Dlaczego fotowoltaika się wyłącza — przyczyny przerwania produkcji prądu.

Moduły PV mogą się wyłączyć z różnych powodów. W większości przypadków jest to zamierzone działanie, mające na celu optymalizację pracy systemu lub ochronę przed potencjalnymi zagrożeniami, takimi jak skoki napięcia.

Oto sytuacje, w których instalacja fotowoltaiczna może się wyłączyć:

 • Skoki napięcia: Gwałtowne zmiany napięcia w sieci elektrycznej mogą spowodować wyłączenie modułów PV w celu ochrony przed uszkodzeniami. Jest to działanie zapobiegawcze mające na celu zachowanie integralności systemu.
 • Brak pracy paneli nocą: Panele fotowoltaiczne wymagają światła słonecznego do generowania energii. W nocy, gdy nie ma dostatecznego źródła światła, panele mogą się wyłączyć. Jest to normalne zachowanie systemu.
 • Awaria sieci: Jeśli wystąpi awaria w lokalnej sieci elektrycznej, falownik może automatycznie wyłączyć instalację fotowoltaiczną. Jest to zabezpieczenie mające na celu zapobieżenie przesyłaniu prądu do uszkodzonej sieci, co mogłoby być niebezpieczne.
 • Ekstremalne temperatury falownika: Zbyt niska lub zbyt wysoka temperatura falownika może wpłynąć na jego wydajność i sprawić, że się wyłączy. W takiej sytuacji konieczne jest monitorowanie temperatury i podejmowanie odpowiednich środków zaradczych.

Warto bliżej przyjrzeć się tym sytuacjom, zwłaszcza skokom napięcia, aby lepiej zrozumieć, dlaczego moduły fotowoltaiczne mogą czasami przestać działać na krótko lub przez dłuższy okres czasu.

Skoki napięcia mogą mieć wpływ na działanie systemu fotowoltaicznego.

Skoki napięcia nie powodują awarii instalacji PV. Dlaczego więc falownik się wyłącza? Głównym powodem jest bezpieczeństwo. W umowie z operatorem określony jest optymalny poziom napięcia sieci, który powinien wynosić od 207V do 253V (230V +/- 10%) zgodnie z obowiązującymi normami. Falownik działa poprawnie, gdy napięcie utrzymuje się w tych przedziałach. Skoki napięcia powyżej 253V powodują natychmiastowe wyłączenie falownika, niezależnie od czasu trwania przekroczenia. Urządzenie powróci do pracy, gdy parametry sieci ustabilizują się i będą utrzymywać się w normie.

Wpływ skoków napięcia na fotowoltaikę sprowadza się do automatycznego restartu urządzenia. Jest to niezbędne do ochrony całej infrastruktury i zapobieżenia jej uszkodzeniu. Chociaż w wyniku tego możesz wygenerować nieco mniej energii w danym dniu, unikniesz kosztownych napraw.

Skoki napięcia — główne powody.

W sieci czasami występują skoki napięcia, które są często związane z poprawą pogody, zwłaszcza w sezonie wiosenno-letnim. W tym okresie Twoja instalacja PV generuje najwięcej energii. Nadwyżki prądu są przekazywane do sieci, a krajowa infrastruktura może otrzymać więcej energii, niż jest w stanie obsłużyć.

Jako użytkownik fotowoltaiki, w czasie największej produkcji energii wykorzystujesz zaledwie 20% do 30% wytworzonej energii. Zazwyczaj jest to środek dnia, kiedy domownicy są poza domem, w pracy lub szkole. W rezultacie nadmiar energii trafia do operatora sieci. Te nadmiarowe ilości, pomnożone przez 700 tysięcy instalacji prosumenckich, mogą powodować skoki napięcia.

Inne czynniki mogą wpływać na skoki napięcia w instalacji fotowoltaicznej. Oprócz zwiększonej produkcji energii generowanej przez panele słoneczne istnieją inne czynniki, które mogą zakłócać pracę domowej instalacji energetycznej:

 • korzystanie z urządzeń elektrycznych o wysokim poborze energii, takich jak klimatyzatory, piece elektryczne czy podgrzewacze wody.
 • jeśli mieszkasz w pobliżu zakładów produkcyjnych, które generują duże obciążenie sieci, mogą występować skoki napięcia w okolicy.
 • jeśli Twoja instalacja jest umiejscowiona w niewielkiej odległości od transformatora.

Warto być świadomym tych czynników, ponieważ mogą one wpływać na stabilność pracy Twojej instalacji fotowoltaicznej.

Dlaczego fotowoltaika się wyłącza — przestarzała infrastruktura energetyczna?

Infrastruktura energetyczna w Polsce może być odpowiedzialna za występowanie skoków napięcia. Jest ona nieco przestarzała i nie uwzględniała dwukierunkowego przesyłu prądu. Jednak istnieje pozytywna informacja dla użytkowników instalacji fotowoltaicznych. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) planuje przeznaczyć aż 150 miliardów złotych na transformację energetyczną do 2030 roku. W 2021 roku NFOŚiGW już zainwestował 3,5 miliarda złotych w transformację energetyczną, a w 2022 roku planuje przeznaczyć niemal 5,8 miliarda złotych. Warto jednak zauważyć, że rozwój fotowoltaiki postępuje szybciej niż rozwój krajowej infrastruktury.

Istnieje sposób, który pozwoli Ci uniknąć lub zminimalizować skoki napięcia — autokonsumpcja. Autokonsumpcja polega na samodzielnym wykorzystywaniu energii wyprodukowanej przez instalację fotowoltaiczną wewnątrz budynku. Dzięki temu ograniczasz ilość energii przekazywanej do sieci, co zmniejsza ryzyko wystąpienia skoków napięcia.

Czy autokonsumpcja rozwiąże problem skoków napięcia w fotowoltaice?

Autokonsumpcja jest kluczowym rozwiązaniem, które może pomóc w minimalizacji skoków napięcia w instalacjach fotowoltaicznych. Poprzez zwiększenie lokalnego zużycia wyprodukowanej energii, autokonsumpcja ogranicza przekazywanie nadwyżek do sieci. Istnieje kilka sposobów na zwiększenie autokonsumpcji i efektywnego wykorzystania wytworzonej energii.

Jednym z rozwiązań jest wykorzystanie urządzeń takich jak pompa ciepła, klimatyzacja czy bojler z grzałką elektryczną. Te urządzenia mogą zużywać energię w godzinach szczytu produkcji, co pozwala wykorzystać większą część wytworzonej energii. Przykładem dobrego nawyku jest ustawianie opóźnionego startu w pralkach i zmywarkach, aby wykorzystać energię w czasie największej produkcji.

Dodatkowo magazyn energii (przydomowy akumulator) może być wykorzystany do gromadzenia nadwyżek energii. Zostaną one spożytkowane w momencie, gdy instalacja fotowoltaiczna nie jest aktywna. To pozwala uniknąć przesyłania nadprodukcji do sieci i ogranicza konieczność korzystania z systemu rozliczeń net billing.

Warto zaznaczyć, że program Mój Prąd 4.0 oferuje możliwość uzyskania dofinansowania na zakup magazynu energii, nawet dla beneficjentów wcześniejszych programów. To dodatkowa zachęta do zwiększenia autokonsumpcji i wykorzystania energii w sposób efektywny.

Autokonsumpcja energii z fotowoltaiki może znacząco zmniejszyć występowanie skoków napięcia, a nawet całkowicie je zniwelować.

Dlaczego fotowoltaika się wyłącza — awaria sieci.

Nagłe i intensywne burze oraz upały mogą powodować awarie w infrastrukturze energetycznej. W przypadku instalacji fotowoltaicznych podłączonych do sieci (tzw. ON-GRID), automatycznie wyłączają się w momencie wystąpienia awarii. To normalne zjawisko, wynikające z względów bezpieczeństwa.

Energia wytworzona przez panele fotowoltaiczne jest wykorzystywana do zasilania urządzeń w domu. Jeśli jednak wyprodukowany prąd przewyższa zapotrzebowanie, nadwyżki są sprzedawane do sieci. W przypadku awarii w sieci, specjalny wyłącznik uruchamia się, przerywając pracę falownika i odłączając przepływ prądu do sieci. Jest to niezbędne, aby zapewnić bezpieczeństwo pracowników zajmujących się naprawą awarii.

W przypadku wystąpienia awarii w infrastrukturze energetycznej, instalacje fotowoltaiczne podłączone do sieci są automatycznie wyłączane. To ważne działanie, które ma na celu ochronę pracowników i zapobieganie poważnym uszkodzeniom w przypadku naprawy usterki.

Falownik — wpływ temperatury na jego działanie.

Zbyt niska lub zbyt wysoka temperatura może być przyczyną wyłączenia inwertera w instalacji fotowoltaicznej. Producenci zazwyczaj określają zakres temperatur, w którym urządzenia mogą działać. Jednak w niektórych sytuacjach te warunki mogą być przekroczone, a mimo to instalacja nadal będzie produkować prąd. W celu zapewnienia stabilności działania systemu warto unikać skrajnych temperatur.

Wysoka temperatura sprzętu może wystąpić w następujących przypadkach:

 • niewłaściwie zaprojektowana wentylacja lub zablokowane otwory wentylacyjne mogą powodować nadmierne nagrzewanie się inwertera.
 • jeśli otoczenie, w którym znajduje się instalacja fotowoltaiczna, jest bardzo gorące, może to wpływać na wzrost temperatury inwertera.
 • jeżeli falownik jest wystawiony na bezpośrednie działanie intensywnych promieni słonecznych, może to prowadzić do wzrostu temperatury sprzętu.

Aby wyeliminować problemy związane z wysokimi temperaturami wokół falownika, zaleca się podjęcie następujących działań:

 • Odpowiednia wentylacja inwertera: Zapewnienie prawidłowej wentylacji przez dobór odpowiedniego miejsca montażu oraz utrzymanie swobodnego przepływu powietrza wokół urządzenia.
 • Ochrona przed promieniowaniem słonecznym. Montaż falownika w miejscu, które jest chronione przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych, na przykład w cieniu lub pod osłoną.

Warto pamiętać, że wysokie temperatury mogą negatywnie wpływać na wydajność i trwałość inwertera. Dlatego ważne jest regularne monitorowanie temperatury oraz przestrzeganie zaleceń producenta dotyczących zakresu pracy urządzenia w różnych warunkach.

Skoki napięcia nie są jedyną przyczyną wyłączania się instalacji fotowoltaicznej.

Panele fotowoltaiczne to mikroelektrownia, która w znacznym stopniu pozwala uniezależnić się od zewnętrznych dostawców energii. Niemniej jednak istnieje kilka czynników, które mogą spowodować automatyczne wyłączenie falownika i wpływać na działanie instalacji fotowoltaicznej.

Chociaż skoki napięcia mają niewielki wpływ na fotowoltaikę, nie można ich lekceważyć. Aby zapobiec im, należy zadbać o odpowiednie umiejscowienie inwertera i zapewnić mu odpowiednią wentylację. Dodatkowo, warto rozważyć wykorzystanie przydomowego magazynu energii do odbioru nadwyżek wyprodukowanej energii.

Mimo że awarie w sieci energetycznej są trudne do przewidzenia, istnieją rozwiązania, które pomogą zminimalizować ryzyko skoków napięcia w ramach domowej instalacji. Jeśli potrzebujesz porady dotyczącej indywidualnych rozwiązań, skontaktuj się z doświadczonymi specjalistami od energii odnawialnej, takimi jak Solar STAG. Nasi eksperci odpowiedzą na Twoje pytania i zaproponują dopasowane do Twoich potrzeb rozwiązanie. Skorzystaj z naszej wiedzy i doświadczenia już dziś.

Twoje dane będziemy przetwarzać zgodnie z naszą Polityką prywatności

 

Solar STAG — fotowoltaika

Solar STAG to marka w portfolio spółki AC S.A. Pod tą marką od listopada 2020 roku firma oferuje klientom indywidualnymrolnikom oraz klientom biznesowym kompletne instalacje fotowoltaiczne.

Klienci Solar STAG mogą liczyć na wsparcie nie tylko od projektu do montażu i uruchomienia instalacji fotowoltaicznej. Specjaliści i serwisanci Solar STAG pozostaną do dyspozycji klientów przez cały okres użytkowania paneli. Co ważne, nasi doradcy pomogą także w załatwieniu niezbędnych formalności, także tych dotyczących pozyskania dotacji ze środków publicznych.

Dzięki silnej pozycji rynkowej spółka może zaproponować korzystne formy finansowania inwestycji, we współpracy z uznanymi instytucjami finansowymi.