Instalacje fotowoltaiczne dla obiektów wielkopowierzchniowych

Instalacje fotowoltaiczne dla obiektów wielkopowierzchniowych takich jak hale magazynowe, zakłady produkcyjne i galerie handlowe stają się coraz bardziej popularne. Właściciele tych budynków często mają duże zapotrzebowanie na energię elektryczną, co wynika z potrzeb związanych z oświetleniem, klimatyzacją, taśmami produkcyjnymi i infrastrukturą techniczną. Montaż instalacji fotowoltaicznej pozwala im na oszczędność na rachunkach za energię elektryczną i poprawę efektywności energetycznej.

Według danych coraz więcej budynków wielkopowierzchni wykorzystuje tę technologię, aby zwiększyć swoją niezależność energetyczną i zmniejszyć swoje emisje dwutlenku węgla. Instalacje fotowoltaiczne dla obiektów wielkopowierzchniowych są więc nie tylko opłacalne, ale także przyjazne dla środowiska.

Ciężar instalacji fotowoltaicznej

Jeśli chodzi o instalację fotowoltaiczną, ważnym aspektem jest wytrzymałość dachu. Niestety, nie wszystkie rodzaje konstrukcji dachowej są przystosowane do utrzymania takiego obciążenia. Przykładając to do liczb, jeden panel fotowoltaiczny o mocy 460 Wp waży około 24 kg. W celu zbudowania instalacji o mocy 20 kWp potrzebujemy 43 takich paneli, co daje nam łączną wagę modułów fotowoltaicznych rzędu 1 tony. Warto pamiętać, że ta waga to tylko część całkowitej masy instalacji, która obejmuje także konstrukcje wsporcze, balast, okablowanie i elementy elektroinstalacyjne. W efekcie łączna waga instalacji może wynosić nawet kilkadziesiąt kilogramów na metr kwadratowy. W skrajnych sytuacjach, takie obciążenie może być nie do zniesienia dla konstrukcji dachu. Dlatego też, przed rozpoczęciem montażu instalacji fotowoltaicznej, nasze przedsiębiorstwo dokonuje szczegółowej analizy projektów wykonawczych i powykonawczych obiektu. Po dokonaniu wstępnej oceny jesteśmy w stanie stwierdzić, czy montaż systemu fotowoltaicznego jest możliwy.

Problemy z nośnością konstrukcji dachowych

Zapewnij bezpieczną instalację fotowoltaiczną — skontroluj nośność swojego dachu przed montażem

  • nie każdy dach jest odpowiedni do zainstalowania paneli fotowoltaicznych.
  • przed przystąpieniem do montażu, ważne jest, aby dokładnie zbadać konstrukcję dachu i określić, czy jest ona wystarczająco mocna

Indywidualny projekt konstrukcji dachu

  • aby uniknąć problemów związanych z nośnością, konstrukcja dachu powinna być projektowana indywidualnie
  • w tym celu należy uwzględnić odpowiednie dobieranie elementów konstrukcyjnych, uwzględniając ich nośność i dopuszczalne ugięcia.

Unikaj błędów projektowych i starzejącej się konstrukcji

  • w wielu przypadkach, ze względów finansowych, dachy są projektowane i budowane bez uwzględnienia dodatkowych obciążeń technologicznych, takich jak instalacje fotowoltaiczne
  • błędy projektowe, źle wykonane lub źle połączone elementy konstrukcyjne również mogą stanowić problem.

Starsze konstrukcje, które nie były odpowiednio zabezpieczone i zakonserwowane, również mogą być problematyczne. Skorodowane elementy stalowe lub zdegradowane elementy drewniane osłabiają konstrukcję i stanowią zagrożenie.

W takim przypadku ważne jest, aby przed montażem instalacji fotowoltaicznej dokładnie zweryfikować stan konstrukcji dachowej i zlecić ekspertyzę. W przypadku starszych konstrukcji czasami konieczne jest dokonanie dodatkowych prac zabezpieczających, takich jak wzmocnienie konstrukcji, by mieć pewność, że będzie ona w stanie utrzymać.

Instalacje fotowoltaiczne dla obiektów wielkopowierzchniowych — analiza wytrzymałości konstrukcji

Analiza wytrzymałościowa jest niezbędna do oceny bezpieczeństwa i wydajności montażu instalacji fotowoltaicznych na dużych powierzchniach. Jest to proces, który polega na określeniu, jak budynek i jego poszczególne elementy będą reagować na obciążenia zewnętrzne. Konstrukcja dachu jest szczególnie wrażliwa na różnego rodzaju obciążenia, takie jak ciężar własny elementów, stałe od warstw i elementów konstrukcji, śnieg, wiatr i inne elementy infrastruktury technicznej.

Aby zapewnić bezpieczeństwo i wydajność instalacji fotowoltaicznej, niezbędne jest dokładne zbadanie i ocena tych obciążeń. Analiza statyczno-wytrzymałościowa pozwala na wczesne wykrycie potencjalnych problemów i zapewnienie, że instalacja będzie bezpieczna i wydajna w długim okresie użytkowania.

Odpowiednia konstrukcja montażowa

Stabilne mocowanie modułów fotowoltaicznych to klucz do ich ochrony przed uszkodzeniami. Zastosowanie systemów montażowych jest niezwykle ważne przy instalacji paneli na obiektach wielkopowierzchniowych. Konstrukcja balastowa jest popularnym rozwiązaniem, ale może być ciężka i niepraktyczna. Alternatywnie, system lżejszych podkonstrukcji jest lepszym rozwiązaniem. Przeprowadzenie projektu i analizy statyczno-wytrzymałościowej jest kluczowe do wyboru najlepszego sposobu montażu. Obciążenie jest indywidualnie wyliczane w oparciu o konstrukcję dachu, nośność, wysokość budynku, strefy wiatrowe i śniegowe.

Solar STAG — fotowoltaika

Solar STAG to marka w portfolio spółki AC S.A. Pod tą marką od listopada 2020 roku firma oferuje klientom indywidualnym, rolnikom oraz klientom biznesowym kompletne instalacje fotowoltaiczne.

Klienci Solar STAG mogą liczyć na wsparcie nie tylko od projektu do montażu i uruchomienia instalacji fotowoltaicznej. Specjaliści i serwisanci Solar STAG pozostaną do dyspozycji klientów przez cały okres użytkowania paneli. Nasi doradcy pomogą także w załatwieniu niezbędnych formalności, także tych dotyczących pozyskania dotacji ze środków publicznych.

Dzięki silnej pozycji rynkowej spółka może zaproponować korzystne formy finansowania inwestycji, we współpracy z uznanymi instytucjami finansowymi.