Efektywność paneli fotowoltaicznych.

Wydajność paneli fotowoltaicznych — to jedno z kluczowych kryteriów, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze systemu fotowoltaicznego do swojego domu lub firmy.

Rodzaj paneli PV.

Obecnie na rynku dostępne są panele monokrystaliczne, polikrystaliczne i amorficzne. Panele monokrystaliczne charakteryzują się najwyższą wydajnością, ale są też najdroższe. Ogniwa polikrystaliczne są tańsze, ale ich wydajność jest nieco niższa. Najtańsze są amorficzne, ale ich wydajność jest najniższa ze wszystkich rodzajów paneli fotowoltaicznych.

Położenie i kąt nachylenia.

Panele fotowoltaiczne powinny być zamontowane tak, aby otrzymywały, jak najwięcej promieni słonecznych. Optymalnym kątem nachylenia dla paneli fotowoltaicznych jest kąt równy kątowi nachylenia dachu lub ściany budynku, w zależności od tego, gdzie zostaną zamontowane.

Czystość instalacji fotowoltaicznej.

Instalacja fotowoltaiczna powinna być regularnie czyszczona, aby zapewnić jej maksymalną wydajność. Brud, kurz i inne zanieczyszczenia mogą bowiem zmniejszać ich zdolność do wytwarzania energii elektrycznej. Dlatego też, aby zapewnić maksymalną wydajność paneli fotowoltaicznych, należy regularnie je czyścić i konserwować.

Warunki pogodowe.

Fotowoltaika działa najlepiej podczas bezchmurnego, słonecznego dnia, kiedy otrzymują dużo promieni słonecznych. W przypadku zachmurzenia lub deszczu wydajność paneli fotowoltaicznych znacznie spada.

Wiek paneli fotowoltaicznych

Wraz z upływem czasu, wydajność instalacji może stopniowo spadać. Wydajność nie paneli nie spada zbyt szybko dzięki specjalnemu projektowaniu oraz użyciu odpowiednich materiałów. W zależności od producenta i modelu mogą mieć gwarancję na utrzymanie wydajności na poziomie co najmniej 80% przez okres nawet do 25 lat.

Koszt paneli fotowoltaicznych.

Ceny mogą się znacznie różnić w zależności od producenta i modelu. Jednak należy pamiętać, że zakup paneli fotowoltaicznych to inwestycja, która może przynieść znaczne oszczędności w dłuższej perspektywie.

Podsumowując, wydajność to bardzo ważny parametr, który należy brać pod uwagę przy wyborze systemu fotowoltaicznego. Wydajność instalacji fotowoltaicznej zależy od ich rodzaju, położenia i kąta nachylenia oraz czystości. Im wyższa wydajność, tym więcej energii elektrycznej można z nich uzyskać, co przekłada się na większe oszczędności na rachunkach za prąd.

Solar STAG to marka w portfolio spółki AC S.A.

Pod tą marką od listopada 2020 roku firma oferuje klientom indywidualnym, biznesowym, jak i rolnikom kompletne instalacje fotowoltaiczne.